НА МОЛБА НА ШЕФОТ НА АМАЗОН, БЕЗОС: Милијардерот Блумберг се вклучи во трката за претседател на САД

Објавено на 24.11.2019 во 20:36:41 часот | Свет

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Милијардерот Мајкл Блумберг денеска влезе во трката на кандидати на Демократската партија за претседателските избори во САД.

– Се кандидирам за претседател за да го победам Доналд Трамп и да ја обновам Америка. Не можеме да си дозволиме уште четири години необмислени и неетички акции на Трамп – изјави 77-годишниот Блумберг.

Тој, според Форбс, е осми најбогат Американец, чие богатство се проценува на 53,4 милијарди долари. Негова предност е што може сам да ја финансира својата кампања и да вложи милиони долари за реклама и за вработување на персонал.

Богатството на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп се проценува на 3,1 милијарди долари.

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Блумберг во четвртокот поднесе документи до Сојузната изборна комисија на САД за да се кандидира за претседател.

Тој една деценија беше градоначалник на Њујорк од редовите на Републиканската партија, а минатата година се регистрираше како демократ и стана гласен критичар на Доналд Трамп.

ФОТО: EPA / CJ GUNTHER

 

 

* реклами:

loading...

 

Свет

Македонија