ЗОО СКОПЈЕ ДОЖИВУВА ПРЕПОРОД: Наскоро воден свет во скопската Зоолошка

Објавено на 25.11.2019 во 20:28:08 часот | Македонија

Воден свет, или просторија со огромни аквариуми за риби и други водни животни, ќе се гради во Зоолошката градина во Скопје.

-Оддамна ни беше во план ова да го направиме. Во секоја од европските зоолошки има огромни аквариуми кои се многу посетени, а рибите и морскиот свет се важен дел од училишната едукација на секое дете.

Во моментот се изработува проект за тој објект и во координација со градоначалникот Петре Шилегов и со поддршка на градот се надеваме дека во 2020 година Скопје ќе добие морски свет, изјави директорот Ѓорѓи Галетановски.

 

 

* реклами:

loading...

 

Македонија

Свет