ФОТО: Плажите во Халкидики се како бомбардирани - вонредна состојба поради невремето

Објавено на 25.11.2019 во 20:37:10 часот | Балкан

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Делегација на Владата на Грција која ја предводи министерот за одбрана Никос Панајотопулос од утринава е на Халкидики за да ја утврди штетата од поплавите во последните 24 часа на тој полуостров и на блискиот остров Тасос.

Од невремето штета има на земјоделските површини и во некои села, пренесуваат грчките медиуми. Во осум селски месни заедници на југот од Тасос и во две општини во Кавала, на копно, синоќа било прогласена вонредна состојба.

 

Поплавени се селските улици и локалните патишта, а ветерот однел и неколку паркирани автомобили.

Пожарникарите синоќа ги евакуирале жителите во еден дел од Тасос, на 17 места испумпувале вода од подрумите и отстранувале паднати дрва на патиштата.

Катимерини утринава објави и фотографии од плажите на Халкидики и Тасос кои изгледаат „како бомбардирани“.

Επικαιρότητα - V - [email protected]
 
 

V
Χαλκιδική: εικόνες χάους αντίκρισε το κυβερνητικό κλιμάκιο (εικόνες)
======https://www.ant1news.gr/Society/article/552536/xalkidiki-eikones-xaoys-antikrise-to-kybernitiko-klimakio-eikones- …

View image on Twitter
 
See Επικαιρότητα - V - News's other Tweets

 

 

loading...

 

Балкан

Македонија