Сеизмолозите од регионот предупредуваат: Ова нема да биде единствен земјотрес, ќе се тресе наредните два месеци

Објавено на 26.11.2019 во 11:37:05 часот | Македонија

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Земјотресите кои утринава ја погодија Албанија, а кој силно се почувствуваа и во Македонија и во Црна Гора, се едни од најсилните забележани покрај оној од 1979 година, рекла началничката во Заводот за сеизмологија Јадранка Михалјевиќ и додала дека не може да процени дали наредните денови епицентарот би можел да биде Црна Гора.

„Генерално не би требало...единствено да дојде до некои поместувања долж Јадранот, но тоа во овој момент не можеме да го процениме“, рекла таа и додала дека во овој момент нема податоци за евентуални материјални штети во Црна Гора.

 

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Таа навела дека земјотреси со оваа јачина можат да предизвикаат пукнатини на послаби објекти.

Јадранка вели дека и серијата силни земјотреси можат да траат и до два месеци, како и дека интензивните потреси, осносно таканареченото смирување на тлото се очекуваат наредните денови. Додала дека на овој потрес во Албанија му претходеле неколку послаби.

Вели дека на подрачјето на Драч постои арена која е срушена и дополнително откопана и сведочи за екетите на ранливата разорна земја.

* реклами  -----------------------------------------------------------------------------------------

    
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

loading...

 

Македонија

Свет