ВИДЕО: Расте бројот на жртви од земјотресот во Албанија – најмалку 14 лица загинаа, над 600 повредени, војници поставуваат шатори во 2 града

Објавено на 26.11.2019 во 17:12:55 часот | Македонија

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Најмалку 14 лица загинаа, а околу 600 се повредени во земјотресот со јачина од 6,4 степени што ја погоди Албанија.

Најновите податоци за жртвите ги објави албанското Министерство за одбрана, откако се пронајдени телата на уште пет жртви.

Министерството за здравство соопшти дека повредени се околу 600 лица, а дел од нив се во тешка состојба.

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Околу 400 војници поставуваат шатори во два града за да ги сместат луѓето чии домови се оштетени.

Ова беше насилниот земјотрес што ја погоди Албанија во последните три децении.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет