Заев: Сè додека има прогресивни лидерства и искрени политики, ќе има и пријателства

Објавено на 28.11.2019 во 00:04:47 часот | Македонија

За премиерот Зоран Заев вечерва му беше врачена Меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ во сараевската музичка академија.

-Величенствена е атмосферата во Народниот театар во Сараево, меѓу бројните академици, дипломати и видни гости од пријателска Босна и Херцеговина.

Меѓународната наградата Иса Бег Исхаковиќ што ја добив вечерва за мене и мојот народ се чест и обврска да продолжиме да мотивираме и да ги зацврстуваме пријателства на Балканот, во регионот, Европа и светот. Благодарам пријатели од БиХ!

Сè додека има прогресивни лидерства, искрени политики и потраги по пријателства, ќе има и пријателства. Верувам дека Европа ги препознава и ќе ги вреднува позитивните промени на Западен Балкан. Република Северна Македонија, а и земјите од регионот се пријател, ја заслужуваме поддршката од ЕУ и НАТО- напиша Заев на фејсбук по доделувањето.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет