По големата победа над левицата, Џонсон бара мандат од кралицата Елизабета во Бакингамската палата

Објавено на 13.12.2019 во 19:01:54 часот | Свет

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

* реклами  ----------------------------------------------------------------------------------

   

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Британскиот премиер Борис Џонсон пристигна денеска во Бакингамската палата, кај кралицата Елизабета Втора, со цел формално да побара дозвола за формирање влада по победата на вчерашните предвремени парламентарни избори.

Кралицата ќе побара од него да формира влада, откако Конзервативната партија освои 364 мандати од вкупно 650 пратенички места.

 

 

* реклами:

loading...

 

Свет

Македонија