Русковска во изјава за ФОКУС вели дека нема сознанија за УСБ стикот кој го споменува Мицкоски, го повикува ако има докази да ги достави

Објавено на 18.12.2019 во 22:18:28 часот | Македонија

* реклами  -----------------------------------------------------------------------------------------
    
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Обвинителката што го води случајот „Рекет“, Вилма Русковска вели дека нема сознанија за УСБ стикот кој го спомена попладнево лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за кој слушал дека има компромитирачки материјали за политичари од врвот.

„Има уште неколку стикови што се пратени на вештачење и за кои не е завршено вештачењето. Немам сознанија за таков стик за кој кажал Мицкоски. Ако тој има докази го повикувам да дојде во Обвинителството и да ги достави“, вели Русковска во изјава за Фокус.

Мицкоски на прес-конференција попладнево одговарајќи на новинарско прашање дали знае за некаков УСБ стик кој го поседувал Љупчо Палевски – Палчо кој неколку месеци е притворен во Белград, рече дека има слушнато, но се е на ниво на шпекулации.

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Исто така сум слушнал дека постојат таков вид на материјали. Се шпекулира во јавноста дека постои УСБ-стикче кое во обвинителсвото е заведено под број НСКРО74/17 и дека на тоа стикче има доста работи со кои треба да се позанимава македонската јавност, но сепак јас немам потврдени информации. Сето ова е на ниво на шпекулации навистина ако е точно е катастрофално. Тоа е уште еден пораз за Обвинителството и судството“, рече Мицкоски.

Според него, постои гласина дека тоа стикче е најдено во моментот кога се вршел претрес кај еден од осомничените во „Рекет“ и дека се наоѓа во Обвинителството.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет