ПОЧНА ВОЈНАТА МЕЃУ ИРАН И АМЕРИКА: Со ракети нападната воена база на САД во Ирак, се очекува одговорот од Америка, Трамп се закани дека ќе бидат гаѓани цивилни цели во Иран!

Објавено на 08.01.2020 во 00:43:57 часот | Свет

Иран ја нападна со 9 ракети воената база на САД во Ирак. Сега секој момент се очекува одговор од САД, Трамп се закани дека ќе гаѓа цивилни цели во Иран, меѓу кои и културни споменици и атракции.

Линк до сторијата на ЦНН, овде.

Се почна кога пред 4 дена САД го уби генералот Касим Сулејмани, шефот на елитната републиканска гарда на Иран кој беше во тајна мисија во Багдат при што беше запалена американската амбасада во Багдад.

САД се правдаат дека морале да го убијат генералот затоа што работел против интересите на САД. Иран се закани дека ќе го одмазди убиството. Многумина стравуваат дека ова ќе биде старт на нова војна на блискиот исток.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија