Иранскиот претседател Рохани му се извинил на Зеленски за урнатиот украински авион крај Техеран

Објавено на 11.01.2020 во 21:56:56 часот | Свет

– Иранскиот претседател Хасан Рохани и се извинил на Украина за соборениот украински патнички авион во близина на Техеран, информира украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Двајцата претседатели имале телефонски разговор, соопшти прес службата на шефот на украинската држава.

„Рохани се извини за трагедијата, која однесе животи на 176 лица. Претседателот на Иран целосно признава дека до трагедијата дојде поради погрешни дејствија на војската во нивната земја”, се наведува во соопштението на украинското претседателство.

Зеленски на Рохани му соопштил дека инсистира Иран под итно да го заврши идентификувањето на телата на загинатите во инцидентот.

„За нас е исклучително важно следната недела, до 19 јануари,  телата на загинатите да бидат вратени во Украина, за да можат роднините да се збогуваат со нив“, подвлече украинскиот претседател.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија