ВМРОВЦИТЕ ФАТЕНИ СО СПУШТЕНИ ГАЌИ: Преку поранешниот градоначалник на Виница и директор на Дрисла увезувале опасен отпад за Дрисла??!?!

Објавено на 20.01.2020 во 17:53:41 часот | Македонија

Бугарските медиуми објавија дека фирмата „Блацион”, стационирана во Софија, а чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски, увезла сомнителен отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна. Меѓу содружниците во фирмата е споменат и директорот на скопската депонија “Дрисла”, Горан Ангелов.

“Фокус” го праша Ангелов за коментар, а тој одговори: -Немам коментар и јас разбрав за ова вчера од Бугарските медиуми. Јас мал содружник со 15% во таа фирма Блацион.

Се надевам дека набргу ќе се расчисти сето ова, во интерес на јавноста, но и на нас, изјави директорот Ангелов за “Фокус”. Медиумите во Бугарија објавија дека обвинителството во Варна покренало истрага за товарот по информациите за нарушување на редот за прекуграничен пренос на отпад.

повеќе

 

 

loading...

 

Македонија

Свет