Прв случај на ширење на коронавирусот од човек на човек во САД

Објавено на 30.01.2020 во 21:28:33 часот | Свет

Во САД е регистриран првиот случај на ширење на коронавирусот со пренесување од човек на човек, соопшти денеска американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

Случајот е откриен во американската сојузна држава Илиноис.

Со тоа бројот на заразени од епидемијата во САД се зголеми на шест лица.

Коронавирусот е откриен кај сопругот на една жена која патувала во Кина и е, исто така, заразена. Двајцата пациента се на околу 60-годишна возраст.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија