ФОТО: Стравични сцени во Кина како во хорор филм - се затрупуваат тунели и патишта, се заклучуваат станови за заразените да не бегаат

Објавено на 01.02.2020 во 21:40:49 часот | Свет

Пусти улици и градски превоз, празни рафови во продавници, блокади на патиштата и роботи кои носат храна на пациентите за кои постои сомнение дека се заразени е сликата на општата паника која завладеа во кинеските провинции откако коронавирусот почна да коси човечки животи.

Според последните податоци од овој вирус починале 170 лица, а се проценува дека повеќе од 7.800 се заразени. Неработните денови околу празниците и училишниот распуст се продолжуваат за да се уништи ширењето на вирусот, а низа мерки кои тамошните власти ги носат од ден во ден довеле до тоа да меѓу граѓаните се рашири паника.

Jennifer HY Chan 🇭🇰⛱@JenniferHYChan
 
 

person refuses to leave home and get tested for . So, others simply block him from coming out.

This is the way to deal with the .
.

 
Embedded video
 
566 people are talking about this
 

Колку луѓето се преплашени може најдобро покажуваат кадрите фатени на улиците и во градскиот превоз, а кои во целост се косат со сликата која ја имаме за кинеските градови.

Улиците се пусти, возила скоро нема, а во метроата може да се види само по некој човек со маска.

Corona vírus [email protected]
 
 

"This is what you call a real blockade, built in panic in an attempt to stop the "

View image on Twitter
 
88 people are talking about this
 

Фотографиите од празните седишта во авионите кои летаат на релација Шангај-Пекинг одлично покажуваат колку Кинезите опомената да не патуваат сериозно ја сфатиле, со оглед на тоа дека сега поради празниците се најголемите гужви.

На една фотографија се гледа тунел затрупан со земја за да се спречи влез и излез од градот.

 

Meanwhile in Wuhan they’re blocking off the roads and filling in tunnels with dirt and rocks? That’s some Chernobyl shit.

View image on Twitter
 
205 people are talking about this
 

Дека паниката преминала и во соседните земји зборува податокот дека повеќе од милион Јужнокорејци потпишале петиција да се забрани доаѓање на луѓе од Кина во таа земја.

 

Shelves are emptying in Shanghai at Costco. Panic is ensuing.

View image on TwitterView image on Twitter

 

 

loading...

 

Свет

Македонија