СЗО: Сè уште не е кулминација на вирусот, но бројот на новозаразени опаѓа

Објавено на 06.02.2020 во 19:00:08 часот | Здравје

Светската здравствена организација денеска соопшти дека е прерано да се каже дека епидемијата на новиот коронавирус достигнала кулминација, но информираше дека денеска е првиот ден кога е намален бројот на нови случаи.

Официјалниот претставник на СЗО, Мајк Рајан изјави дека во провинцијата Хубеј, кадешто прво се појави вирусот, бројот на случаи постојано се зголемува, но дека нема зголемување во другите провинции.

Според најновите податоци, 563 лица починале од коронавирусот, додека повеќе од 28.000 се заразени.

 

 

loading...

 

Здравје

Македонија