КОРОНА КРИЗАТА НИ ПРУЖИ УШТЕ ЕДЕН НЕОЧЕКУВАН ТЕСТ ЗА ВМРОВЦИТЕ, ДА ГИ ВИДИМЕ ОД КАКОВ МАТЕРИЈАЛ СЕ НАПРАВЕНИ, И РЕЗУЛТАТОТ Е ВО РАМКИТЕ НА ОЧЕКУВАЊАТА!

Објавено на 10.04.2020 во 13:08:18 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Замислете лидерот на ВМРО ДПМНЕ вистински да и подадеше рака на СДСМ за време на кризата?!

Да престанеа ЛОВЕЊЕТО ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ, КРИТИЗИРАЊЕ НА СЕ, ЛОВЕЊЕ НА ЗАМИСЛЕН КРИМИНАЛ ВО СЕ, СМЕШНИТЕ ОБВИНУВАЊА ДЕКА ЕКОНОМСКАТА КРИЗА Е ПОРАДИ НЕКАДАРНОСТА НА СДСМ?!

Да не лупеташе дека СДСМ СЕ МОЛЕЛЕ НА БОГА ЗА КОРОНАТА ЗА ВМРО ДА НЕ МОЖЕЛО ДА ДРЖИ МАСОВНИ МИТИНЗИ?!?!

Да не си правеше ПОЛИТИЧКИ ПР од донациите од Словенија и Унгарија кои сега замислете ги дели Чулев по болници, небаре мајка му ги купила а не се тоа државна помош добиена од друга пријателска држава преку механизмите на ЕУ и НАТО?!?!

Замислете новата апликација СТОП КОРОНА да не се напаѓаше дека било ОРВЕЛОВСКА АЛАТКА ЗА КОНТРОЛА ВРЗ НАРОДОТ?!?!??! (Цитат на Илче Гебелс на твитер?!)

Замислете Ацо Николовски да ја поздравеше помошта која ја делат Заеви и да бркне и во својот полн џеб кој го наполни овие 10 години како е во врвот на ВМРО ДПМНЕ и тој нешто да донира наместо да критикува дека тоа било ПОТКУП НА ЗАЕВИ КОН ГЛАСАЧИТЕ КОЈ ГО ИМАЛЕ СПРЕМАНО ЗА ИЗБОРИТЕ?!?!?!

Замислете ВМРО ДПМНЕ да беше првата која ќе се откажеше од државните буџетски пари за партиите, наместо да го кочи процесот со смешни условувања?!?!

Замислете ВМРО ДПМНЕ како партија да предлагаше мерки но во рамките на можното, не да литицира со бројки а субвенции на народот и економијата кои не може да ги издржи една Германија а не па сирота осиромашена Македонија која е презадолжена и со скромни капацитети за задолжување?!?!

Замислете ВМРО ДПМНЕ да се соглаеше дека ова е криза каде сите ќе треба еднакво да придонесеме со жртва особено најбогатите да го понесат најмногу товарот наместо да крева паника за идејата за минималец во администрација?!?!

Замислете ВМРО ДПМНЕ овој период да се воздржеше од лажни вести, ширење паника, да не го подриваше здравствениот систем и економијата со изјави дека не очекува потоп?!?! Лидерот да не лаже дека има уште само 100 тестови?!?!

Многу ЗАМИСЛЕТЕ, многу можности ВМРО ДПМНЕ да не изненади пријатно, да го положи тестот за ЗРЕЛА ДОМАЌИНСКА ДРЖАВОТВОРНА ПАРТИЈА, но баш како и што се очекуваше, ВМРО ДПМНЕ падна на сите можни тестови!

Буквално паднаа ВМРОНИТЕ на сите можни мерила, како политичари како потенцијални идни државници!

Паднаа на тестот и како луѓе, како наши сограѓани, наместо да помагаат тие заедно со Корона копаат гробови низ земјава!

ОЛОШ, БАГРА, СТОКА, ГЛУПАНДЕРИ, СЕБИЧНИ НЕОДГОВОРНИ ИЗГУБЕНИ КОПИЛИЊА, ТОА БЕА, СЕ И ЌЕ БИДАТ ДОЛГО ВРЕМЕ ВМРОВЦИТЕ!!!

 

 

loading...

 

Колумни

Македонија