НУКЛЕАРНА БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: ВМРОВЦИТЕ СПРОВЕДУВААТ ОРГАНИЗИРАН ПЛАН ЗА САБОТАЖА НА ВЛАДИНИТЕ ОБИДИ ДА СЕ СТАВИ КОРОНА ВИРУСОТ ПОД КОНТРОЛА

Објавено на 22.05.2020 во 21:53:29 часот | Македонија

Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се справува со спроведувањето на мерките усвоени од Владата за спречување на ширењето на заразата, кога и самиот не организира славенички собири спротивни на здравствените препораки… ВМРО тврди дека ситуацијата со епидемијата е „излезена од контрола“, а жестоко се противи на продолжени карантински мерки за викендот кои треба да го спречат ширењето на заразата во нови викендашки кластери… Слични се ставовите и за здравствените последици од литургијата во Струга, иако полноќниот упад кај хуманитарната операција во Струмица заради неколкумина волонтери се оправдува токму со спроведувањето на мерките за неопходноста од карантин…

Опозицијата жестоко ги напаѓа здравствените власти за неспособност и за бројот на починати од корона-вирусот, истовремено кога со истата жестина ги критикува барањата на тие исти експерти да се спроведуваат засилени мерки на претпазливост… Мицкоски врши притисок да не се истражува дали во време на карантин дигал тегови во придружба на службени лица, паралелно на паниката што ја шират неговите портпароли дека изборите летово би биле обид за убиство на гласачите… Чулев сега се сети дека и полицајците заслужуваат парична награда заради епидемиолошкиот ризик во службата, откако го преспа ребалансот на буџетот…

Колумната на Сашо Орданоски во целост прочитајте ја тука

 

 

loading...

 

Македонија

Свет