АКО НА НЕКОЈ НЕ МУ Е ЈАСНО ЗОШТО ПАК 2 ДЕНА КАРАНТИН: ДЕНЕСКА 37 НОВИ ЗАРАЗЕНИ, 11 ОЗДРАВЕНИ, НЕМА ПОЧИНАТИ!

Објавено на 24.05.2020 во 12:30:35 часот | Македонија

* реклама ----------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти.

- Скопје 2
- Прилеп 7
- Велес 2

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19. Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус.

- Скопје 12
- Куманово 8
- Штип 2
- Прилеп 2
- Тетово 7
- Струга 4
- Охрид 2

*реклама ----------------------------------------------------------------------------------------------------

  

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1978, бројката на оздравени пациенти е 1422, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 443.

Досега во земјата се направени вкупно 25270 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 188 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи. Денеска со скринингот е потврден еден позитивен случај кај вработен во геронтолошка установа во Скопје. Досега со скринингот направени се 2248 тестирања на ковид-19, а регистрирани се три позитивни случаи на ковид-19.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет