ШОКАНТНА БОМБА НА ГЕОРГИЕВСКИ: САШО МИЈАЛКОВ И КЉУСЕВ ШВЕРЦАА ОРУЖЈЕ ЗА СРБИЈА ВО 1999-ТА, НА БАРАЊЕ НА САД МОРАВ ДА ГИ СМЕНАМ!

Објавено на 29.06.2020 во 01:35:19 часот | Македонија

* реклама ----------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Амбасадорот на САД, Кристофер Хил дојде во 1999-та и ме замоли како премиер да го сменам шефот на воено разузнавање, Сашо Мијалков затоа што го фативме како шверца оружје за Србија која беше под светско ембарго за увоз на оружје. И морав да го сменам, мислам дека и Кљусев бил вклучен во сето тоа. Во ист тој период исчезна и опрема за прислушкување во воено разузнавање, сега мислам дека Сашо го има изнесено од министерство и однесено во некој стан, така сведочи Палевски кај вас, можеби тоа е точно. После 2 години, во 2001-ва, Груевски како министер за финансии ме замоли да го примиме во влада на работа Сашо Мијалков затоа што бил без работа и немале дома леб да јадат, и го примивме, го ставивме таму некаков советник. Е денеска тој човек е најбогат во земјава...

Љубчо Георгиевски во емисијата Во Центар.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет