Иницијатива на 12 граѓански организации: Време е за организиран одговор против црната пропаганда, дезинформациите и говорот на омразата
Иницијатива на 12 граѓански организации: Време е за организиран одговор против црната пропаганда, дезинформациите и говорот на омразата
КИНА НЕ СПАСИ, ОВА НИКОГАШ НЕМА ДА ИМ ГО ЗАБОРАВИМЕ - Пристигна донацијата од Кина - 100.000 дози вакцини од Синофарм
КИНА НЕ СПАСИ, ОВА НИКОГАШ НЕМА ДА ИМ ГО ЗАБОРАВИМЕ - Пристигна донацијата од Кина - 100.000 дози вакцини од Синофарм
(ВИДЕО) ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ИЗРАЕЛ, ВИСТИНАТА ЗА КОЈА СИТЕ ВО СВЕТОТ ВРТАТ ГЛАВА И СЕ ПРАВАТ МУТАВИ
(ВИДЕО) ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ИЗРАЕЛ, ВИСТИНАТА ЗА КОЈА СИТЕ ВО СВЕТОТ ВРТАТ ГЛАВА И СЕ ПРАВАТ МУТАВИ
МИЦКОВСКИ ДО ИЗРАЕЛ: ТОА ШТО УБИВАТЕ СТОТИЦИ ЦИВИЛИ И ДЕЦА ВО ГАЗА И ШТО ЈА РАМНИТЕ ГАЗА СО ЗЕМЈА НЕ Е ПРОБЛЕМ, ИМАТЕ ПРАВО ДА СЕ БРАНИТЕ ОД ТЕРОРИСТИ!
МИЦКОВСКИ ДО ИЗРАЕЛ: ТОА ШТО УБИВАТЕ СТОТИЦИ ЦИВИЛИ И ДЕЦА ВО ГАЗА И ШТО ЈА РАМНИТЕ ГАЗА СО ЗЕМЈА НЕ Е ПРОБЛЕМ, ИМАТЕ ПРАВО ДА СЕ БРАНИТЕ ОД ТЕРОРИСТИ!
БРАВО АРТАН ГРУБИ: Решение со Софија, но не под услов на загрозување на идентитетот и јазикот на Македонците
БРАВО АРТАН ГРУБИ: Решение со Софија, но не под услов на загрозување на идентитетот и јазикот на Македонците
ВАКВИ БУДАЛЕТИНКИ ЈА ВАЛКААТ ЦРКВАТА - ВЛАДИКАТА ПЕТАР ГИ СПОРЕДИ ОСУДЕНИТЕ УБИЈЦИ И НАСИЛНИЦИ ЗА 27-МИ АПРИЛ СО СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ
ВАКВИ БУДАЛЕТИНКИ ЈА ВАЛКААТ ЦРКВАТА - ВЛАДИКАТА ПЕТАР ГИ СПОРЕДИ ОСУДЕНИТЕ УБИЈЦИ И НАСИЛНИЦИ ЗА 27-МИ АПРИЛ СО СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ
БОМБА: УПАД ВО ТВ АЛФА НА ОБВИНИТЕЛИ ОД ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ ВО ОЈО!
БОМБА: УПАД ВО ТВ АЛФА НА ОБВИНИТЕЛИ ОД ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ ВО ОЈО!
(ВИДЕО) СДСМ: Зад утрешните протести стои ВМРО-ДПМНЕ на оваа партија важни и се само партиските и бизнис интереси
(ВИДЕО) СДСМ: Зад утрешните протести стои ВМРО-ДПМНЕ на оваа партија важни и се само партиските и бизнис интереси

Бајден му испрати писмо на Вучиќ и побара да го признае Косово, доби корпа

Американскиот претседател Џо Бајден му напиша писмо на српскиот претседател Александар Вучиќ во кое од него бара, меѓу другото, да ги подобри односите и да го признае Косово. Во своето писмо американскиот претседател му ветува на Вучиќ американска поддршка за евроинтеграциите на Србија.

„Во име на американскиот народ упатувам срдечни честитки до вас и вашите сограѓани додека го славите Националниот ден на Србија на 15 февруари. Додека ги одбележуваме 140-годишното партнерство меѓу нашите две земји, САД ја одржуваат својата постојана посветеност за унапредување на економската соработка, регионалната стабилност и демократските вредности.

Ние остануваме непоколебливи во поддршката за целта на Србија за европска интеграција и ве охрабруваме да продолжите да преземате силни чекори напред за да ја постигнете таа цел – вклучително и воспоставување на потребните реформи и постигнување на сеопфатен договор за нормализација на односите со Косово.

Силата на нашата врска е изградена врз длабока историја на врски меѓу луѓето, кои се бореле како сојузници и во двете светски војни, и ние го цениме големиот придонес што Србите го дадоа во американското општество во многу области. „Ние исто така ја цениме нашата блиска соработка во борбата против пандемијата КОВИД-19, бидејќи заеднички се соочуваме со овој невиден глобален предизвик“, напиша Бајден во своето писмо.

“Добив честитки за претседателот Бајден, ви благодарам за честитките. Што се однесува до меѓусебното признавање, тоа не е наведено во ниту еден акт на светските организации, ЕУ или во која било резолуција. Имаше обиди да се наметне тој термин како нешто што ние требаше да го прифатаме како конечно решение и веќе им кажав во лице што мислам за меѓусебното признавање “, рече денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, одговарајќи на честитките на новиот претседател на САД, Џо Бајден.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека е многу мал за да може да им се спротивстави на сите во околината кои би сакале крај и исчезнување на Србија или на најголемата светска сила која бара меѓусебно признавање, но е премногу голем за да се дозволи понижување на сопствениот народ и уништување на сопствената држава.

Вучиќ истакна дека тие фразата за „меѓусебно рпизнавање“ наизглед прво е смислена во Косово, а сега е јасно дека тоа не е нивна, туку американска идеја, која Американците ја наметнаа од почетокот до моментот кога се обидоа да го сторат тоа со договорот од Вашингтон.

„Сега е јасно дека тоа е потполно американска идеја, дека тие не сакаа разговори за две Германии и други решенија, но јасно е дека тие сакаат целосно понижување на Србија, и јас кажав се што можам да кажам во лице во Белата куќа за таков вид понижување. Тие не очекуваа дека ќе го кажам тоа, но јас ќе го повторам тоа на секое место “, рече тој.

loading...

AnimeDao haikyuu season 2 animedao: Watch Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 1 (https://animedao.nl/m/0kdJ/ep-1)

ANIMEFLIX animeflix boruto: Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) Episode 4 (https://animeflix.nl/m/3Pwo/ep-4)