Османи на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа
Османи на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа
СЗО со важен апел до Русија: Обезбедете здравствена заштита на цивилното население во местата под руска окупација во Украина
СЗО со важен апел до Русија: Обезбедете здравствена заштита на цивилното население во местата под руска окупација во Украина
Николоски: Членството во ЕУ не смее да има алтернатива
Николоски: Членството во ЕУ не смее да има алтернатива
Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села
Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села
Бочварски – Рустеми: Не прифаќаме калкулации, рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид мора да се запази. Делницата од Требениште до Охрид ќе се пушти за сообраќај во август
Бочварски – Рустеми: Не прифаќаме калкулации, рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид мора да се запази. Делницата од Требениште до Охрид ќе се пушти за сообраќај во август
НА ОВОЈ ЧОВЕК МУ ДОЛЖИМЕ ГОЛЕМО ИЗВИНУВАЊЕ, ЏАБЕ ГО МАЛТРЕТИРАВМЕ 20 ГОДИНИ: И Вранишковски на литургијата на СПЦ и МПЦ во Белград
НА ОВОЈ ЧОВЕК МУ ДОЛЖИМЕ ГОЛЕМО ИЗВИНУВАЊЕ, ЏАБЕ ГО МАЛТРЕТИРАВМЕ 20 ГОДИНИ: И Вранишковски на литургијата на СПЦ и МПЦ во Белград
ОВОЈ РЕЖИМСКИ ПАУН КОНЕЧНО ЌЕ СЕ СООЧИ СО ПРАВДАТА: Истрагата за „МПМ“ е завршена, Срѓан Керим осомничен за три кривични дела
ОВОЈ РЕЖИМСКИ ПАУН КОНЕЧНО ЌЕ СЕ СООЧИ СО ПРАВДАТА: Истрагата за „МПМ“ е завршена, Срѓан Керим осомничен за три кривични дела
Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите
Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите

Бајден му испрати писмо на Вучиќ и побара да го признае Косово, доби корпа

Американскиот претседател Џо Бајден му напиша писмо на српскиот претседател Александар Вучиќ во кое од него бара, меѓу другото, да ги подобри односите и да го признае Косово. Во своето писмо американскиот претседател му ветува на Вучиќ американска поддршка за евроинтеграциите на Србија.

„Во име на американскиот народ упатувам срдечни честитки до вас и вашите сограѓани додека го славите Националниот ден на Србија на 15 февруари. Додека ги одбележуваме 140-годишното партнерство меѓу нашите две земји, САД ја одржуваат својата постојана посветеност за унапредување на економската соработка, регионалната стабилност и демократските вредности.

Ние остануваме непоколебливи во поддршката за целта на Србија за европска интеграција и ве охрабруваме да продолжите да преземате силни чекори напред за да ја постигнете таа цел – вклучително и воспоставување на потребните реформи и постигнување на сеопфатен договор за нормализација на односите со Косово.

Силата на нашата врска е изградена врз длабока историја на врски меѓу луѓето, кои се бореле како сојузници и во двете светски војни, и ние го цениме големиот придонес што Србите го дадоа во американското општество во многу области. „Ние исто така ја цениме нашата блиска соработка во борбата против пандемијата КОВИД-19, бидејќи заеднички се соочуваме со овој невиден глобален предизвик“, напиша Бајден во своето писмо.

“Добив честитки за претседателот Бајден, ви благодарам за честитките. Што се однесува до меѓусебното признавање, тоа не е наведено во ниту еден акт на светските организации, ЕУ или во која било резолуција. Имаше обиди да се наметне тој термин како нешто што ние требаше да го прифатаме како конечно решение и веќе им кажав во лице што мислам за меѓусебното признавање “, рече денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, одговарајќи на честитките на новиот претседател на САД, Џо Бајден.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека е многу мал за да може да им се спротивстави на сите во околината кои би сакале крај и исчезнување на Србија или на најголемата светска сила која бара меѓусебно признавање, но е премногу голем за да се дозволи понижување на сопствениот народ и уништување на сопствената држава.

Вучиќ истакна дека тие фразата за „меѓусебно рпизнавање“ наизглед прво е смислена во Косово, а сега е јасно дека тоа не е нивна, туку американска идеја, која Американците ја наметнаа од почетокот до моментот кога се обидоа да го сторат тоа со договорот од Вашингтон.

„Сега е јасно дека тоа е потполно американска идеја, дека тие не сакаа разговори за две Германии и други решенија, но јасно е дека тие сакаат целосно понижување на Србија, и јас кажав се што можам да кажам во лице во Белата куќа за таков вид понижување. Тие не очекуваа дека ќе го кажам тоа, но јас ќе го повторам тоа на секое место “, рече тој.

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

stream anime online Kiss x Sis (TV)

JUJUTSU KAISEN (Dub) Episode 18

My Hero Academia Season 3

anime streaming AnimeHeaven Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

Dragon Ball Z (Dub)

tải go88