Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
Продолжува реконструкцијата на пешачката патека на улица Љубљанска во општина Карпош
Продолжува реконструкцијата на пешачката патека на улица Љубљанска во општина Карпош
За инвестиции во „капка по капка“ и бунари ќе бидат склучени 322 договора вредни 75 милиони денари
За инвестиции во „капка по капка“ и бунари ќе бидат склучени 322 договора вредни 75 милиони денари
ЧОВЕКОТ ШТО ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ ОД 100 000 ДОЛАРИ НА 100 ДОЛАРИ ЗА ШИРОКИТЕ НАРОДНИ МАСИ ДА ИМААТ ПРИСТАП ДО КОМПЈУТЕР, СЕГА Е ЖРТВА НА ТИЕ ПРОСТИ НАРОДНИ МАСИ - Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата е злокобна!
ЧОВЕКОТ ШТО ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ ОД 100 000 ДОЛАРИ НА 100 ДОЛАРИ ЗА ШИРОКИТЕ НАРОДНИ МАСИ ДА ИМААТ ПРИСТАП ДО КОМПЈУТЕР, СЕГА Е ЖРТВА НА ТИЕ ПРОСТИ НАРОДНИ МАСИ - Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата е злокобна!
Манчестер сити во драматична завршница ја одбрани титулата во Англија
Манчестер сити во драматична завршница ја одбрани титулата во Англија
ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари
ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари

Борисов чека мандат, а нуди експертска влада, триумф на Слави Трифонов, Каракачанов доби шут во задникот од Бугарите

Владејачката партија ГЕРБ победи на редовните парламентарни избори во Бугарија, но нејзините гласови ќе исполнат нешто повеќе од една четвртина од местата во новото Национално собрание. Досегашниот коалициски партнер ВМРО е на работ на границата од 4 проценти и ќе чека конечни резултати за да се дознае дали оваа партија воопшто влегува во парламентот.

Големото изненадување на гласањето е резултат на партијата „Има таков народ“ на ТВ-презентерот Слави Трифонов, која е втора политичка сила и секако има можност да им се даде да формираат влада. Помалата излезност на гласачите влијаеше на резултатите на партијата БСП и таа ја изгуби својата втора позиција, паѓајќи во стапицата на стравот на гласачите од КОВИД-19, предвидена од социолозите.

Според последните резултати, врз основа на 100 отсто од паралелното пребројување на гласовите кое го објави агенцијата „Алфа рисирч“, за партијата на Борисов се определиле 25,2 отсто од бугарските бирачи. Овие резултати, според првичните проекции, на ГЕРБ би му обезбедиле 69 пратеници. Доколку конечните резултати не се разликуваат во голема мера со првичните, ова би значело дека ГЕРБ во новиот парламент ќе има значително помалку пратеници. На претходните избори владејачката партија освои 33,5 проценти од гласовите и имаше 95 пратенички мандати.

Ќе постои многу расцепкан парламент од седум партии, во кои формирањето парламентарно мнозинство за нова влада се чини скоро невозможно ако се исполнат претходните барања на главните политички играчи. Наспроти ова, премиерот Бојко Борисов повика да се формира кабинет на експерти, ставајќи јасно до знаење дека очекува тој да биде на чело на истиот.

Реакцијата на другите партии се очекува денеска, кога Централната изборна комисија најверојатно ќе објави резултати.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime freaks tv Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

Naruto: Shippuden

AnimeFreak JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

watch anime dub SK8 the Infinity (Dub)

anime to watch The Rising of the Shield Hero (Dub)