ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА

Брнабиќ: СНС ќе има мнозинство во Белград

Премиерката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека резултатите од вчерашните повторени избори ја покажале вистинската состојба, дека народот сака Србија да биде предводена од Александар Вучиќ и Српската напредна странка (СНС) која во Собранието на град Белград ќе може да формира власт, јави дописникот на МИА од Белград.

Брнабиќ за ТВ Прва изјави дека без никакво сомневање СНС ќе има мнозинство во град Белград и дека сега нема јавно да каже со кого ќе го формира тоа мнозинство од најмалку 60 одборници, како и да не знае дали кандидатот на СНС, Александар Шапиќ, ќе биде новиот градоначалник.

– Редно е да се почека повторувањето на гласањето (на две места во Белград) во четврток, на 21 април, за да ја решиме дилемата, може да се очекува дека и тука нешто ќе се промени во наша корист, рече таа и додаде дека лично би сакала да се повторат изборите во Белград бидејќи победата на Вучиќ би била уште поубедлива.

Брнабиќ изјави дека не знае кога ќе биде формирана новата српска влада, бидејќи тоа зависи од парламентарното мнозинство и брзината на преговорите за коалицирање.

Таа рече дека нема да одговори на прашањето со кого СНС прво ќе разговара, туку дека „Александар Вучиќ бил кристално чист“ кога рекол дека Сојузот на Унгарците од Војводина останува партнер.

Брнабиќ не сакаше да зборува за идејата лидерот на СПС Ивица Дачиќ да биде премиер и посочи дека „не се важни функциите, туку стабилноста што Александар Вучиќ и ја носи на Србија“.

– Поважен е тимот кој ја дели визијата за развој до 2026 година или подолго, а нас не треба да не интересира кој на која функција е. Се е до претседателот на партијата и партиските органи, најважно е да се зачува мирот и стабилноста, порача Брнабиќ.

Таа ја оцени како погрешна пораката што во Приштина се испраќа оружје и тоа што Албин Курти го ускратил основното човеково право – правото на глас на Србите и изрази загриженост.

– Тоа го дестабилизира целиот регион на Западен Балкан. Треба отворено да зборуваме за тоа, рече Брнабиќ.

loading...

go88 hotline go88 club uy tin so mot chau a https tải go88vn

Link tải SUNWIN Club cho điện thoại Android/ Iphone APK/ IOS nhóm sunwin sunwin ông già noel