PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија

Бугарија и Романија заеднички ќе купуваат природен гас, Дунав е нова рута за транспорт

Фото: МИА
Бугарскиот премиер Кирил Петков разговараше во Букурешт со романскиот домаќин Николае Чука, романскиот претседател Клаус Јоханис и еврокомесарката за транспорт Адина Валеан, објавија бугарските медиуми.

Премиерот Петков изјави дека влезот во Шенген е огромен приоритет и за Бугарија и за Романија и оти ќе се движат заедно за да не се одложуваат следните чекори.

Чука најави дека Романија најверојатно ќе има гас од интерконекторот меѓу Бугарија и Грција наесен. Петков најави дека на 5 мај во Софија ќе се одржи регионален состанок на министрите за енергетика за потенцијалот за обезбедување на гас од Азербејџан и Турција, јави дописникот на МИА од Софија.

Гасоводот што порано носеше гас преку Романија и Бугарија до Турција сега може да работи во спротивна насока, рече Кирил Петков. Бугарија и Романија имаат одлична можност заедно да купат течен гас, бидејќи цените ќе бидат подобри со преговарање за поголеми количини. главни цели, изградбата на вториот мост меѓу Ѓурѓу и Русе започнува проектот за ископ на Дунав.

Капацитетот на траектната линија ќе биде 40 тони и ќе го поддржува сообраќајот меѓу двете соседни земји. Поправка на бугарската делница на Дунавскиот мост ќе се врши со европски средства. Регионално, во контекст на руската инвазија на Украина, премиерите на Романија и Бугарија, како што рече Чука, коментираа дека Молдавија е најранлива земја во однос на безбедноста и се согласија да и ја пружат потребната помош како и на Молдавија и Грузија.

Сите заедно ја поддржуваме Молдавија и ќе бидеме нивни партнер на нивниот пат кон ЕУ, додаде бугарскиот премиер Кирил Петков.

loading...

hack tài xỉu go88 miễn phí auto tài xỉu go88 kinh nghiệm chơi tài xỉu go88

https://sunwin.fan/