(ВИДЕО) ВАКВИТЕ ЛУЃЕ ДАВААТ НАДЕЖ ДЕКА ЕДЕН ДЕН СВЕТОТ ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ
(ВИДЕО) ВАКВИТЕ ЛУЃЕ ДАВААТ НАДЕЖ ДЕКА ЕДЕН ДЕН СВЕТОТ ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ
(ВИДЕО) Дива свиња уби ловџија во Неготино
(ВИДЕО) Дива свиња уби ловџија во Неготино
ИДИОТСКАТА ТЕЗА НА ВМРОВЦИТЕ: ХЕРОИН СЕ ПРАВИ ОД СОЛНА КИСЕЛИНА И АЦЕТОН КОИ ЧИНАТ 20 ДЕНАРИ ЗА ЛИТРО И НЕ ГОРАТ ПОД НИКАКВИ УСЛОВИ!
ИДИОТСКАТА ТЕЗА НА ВМРОВЦИТЕ: ХЕРОИН СЕ ПРАВИ ОД СОЛНА КИСЕЛИНА И АЦЕТОН КОИ ЧИНАТ 20 ДЕНАРИ ЗА ЛИТРО И НЕ ГОРАТ ПОД НИКАКВИ УСЛОВИ!
Џафери изрази сочувство за смртта на Пендаров
Џафери изрази сочувство за смртта на Пендаров
НОВА МАЈМУНАРИЈА НА ВМРОВЦИТЕ: ЛАЖЕН ПРОФИЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАШКА ШИРИ ОМРАЗА ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА
НОВА МАЈМУНАРИЈА НА ВМРОВЦИТЕ: ЛАЖЕН ПРОФИЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАШКА ШИРИ ОМРАЗА ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА
ОВОЈ ИСПАДНА МНОГУ СМЕШЕН ЧОВЕК: Екс министерот Хоџа јавно пиел кафе со Муса, ама мисли дека го следат и сликаат
ОВОЈ ИСПАДНА МНОГУ СМЕШЕН ЧОВЕК: Екс министерот Хоџа јавно пиел кафе со Муса, ама мисли дека го следат и сликаат
Беличанец: Заев затекна корумпирана партиска мафијашка држава на која и ја скрши кичмата
Беличанец: Заев затекна корумпирана партиска мафијашка држава на која и ја скрши кичмата
(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски
(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Поддршката за партијата ГЕРБ на Борисов (Граѓани за европски развој на Бугарија), која е на власт скоро десет години без прекин, беше поткопана од низата скандали и протести минатото лето во врска со обвинувањата дека властите ги штитат олигарсите.

Анкетите пред гласањето му дадоа на ГЕРБ 28-29 проценти од гласовите или околу 75-76 места во парламентот со 260 места. Борисов, премиер во три мандати, ги одбиваше сите разговори со медиумите за време на протестите.

Наместо тоа, тој ги објави на социјалните мрежи своите ненајавени посети под мотото „Работа, работа, работа“.

„Отсуството на каква било алтернатива поради расцепканото и неубедливо спротивставување ја објаснува хегемонијата на ГЕРБ“, тврди политичкиот аналитичар Антониј Тодоров. Шест други партии се очекува да освојат места во парламентот, рече тој, што го отежнува формирањето на новата влада.

Стравот од инфекција среде третиот бран пандемија што ги преплави болниците во најсиромашната земја на ЕУ може значително да го намали одѕивот, рече аналитичарот.

Бројот на гласачи ќе биде еден од најстрого набљудуваните аспекти на изборите.

Околу 40 проценти од 6,7 милиони гласачи со право на глас се предвидува дека ќе излезат на гласање, соопшти Институтот за истражување „Алфа“.

Стравот од вирусот може особено да влијае на исходот на најголемата опозициска Социјалистичка партија, чии постари гласачи најверојатно нема да излезат на гласање. Со 20 до 22 проценти од гласовите, Социјалистичката партија веројатно ќе освои 54-56 места.

Новата популистичка партија „Има таков народ“, предводена од телевизискиот водител и остар критичар на Борисов, Слави Трифонов, е трета според анкетите со околу 13 проценти или 33-34 места.

Веднаш зад тоа се турското малцинство Движење за правата и Партијата на слободата, традиционална сива еминенција во неколку влади, со повеќе од 12 проценти и 33-34 места. Другите две формации ќе бидат насочени кон гласовите на оние кои се приклучија на минатогодишните протести.

Десничарската коалиција Демократска Бугарија, чиј лидер ги охрабруваше протестите и левичарската коалиција Стани! Мафија надвор! близу до претседателот Румен Радев треба да освои 5-6 проценти од гласовите и да добие по 13-17 места.

На иста страна се актуелните коалициски партнери на ГЕРБ – националистичката партија ВМРО, која најверојатно ќе го надмине прагот од 4 проценти за влез во парламентот по агресивната кампања против Ромите, ЛГБТ и Македонија.

Првите делумни официјални резултати, кои обично се очекуваат доцна вечерта, може да се одложат поради воведување на електронско гласање, покрај со вообичаеното гласање на гласачко ливче во повеќето големи избирачки места. Централната изборна комисија треба да ги објави официјалните резултати до четврток, пишуваат светските медиуми .

loading...

TwistMoe: Story of a Fawn (Dub) anime episode 4 online free at https://twistmoe.net teist moe

Website https://kissanime.mx: Watch Super Robot Wars Original Generation: The Animation kissanime Episode 3 kissanime uk

Mask of Zeguy Episode 2

AnimeFreak: Log Horizon: Destruction of the Round Table (Dub) anime episode 12 online free at https://animefreak.ws anime freak one piece

Gogoanimelol weebly: https://gogoanimelol.weebly.com/

Zzb: https://zzb.bz/GDwvc