Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

ЦЕЛ СВЕТ ИМ ОБЈАВИ ВОЈНА НА ДЕБИЛНИТЕ АНТИВАКСЕРИ: На невакцинираните во Грција ќе им треба негативен тест и за во црква

Построги мерки за невакцинираните и забрана за влез во затворените простори како што се кината, театрите, музеите или фитнес центрите, од утрово стапија во сила во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Новите рестрикции ги соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во обраќањето до граѓаните во четвртокот, а се однесуваат и на дел од просторите каде што досега постоеше опцијата за влез со негативен тест.

Согласно министерската одлука што утрово стапи во сила, сите невакцинирани полнолетни граѓани, освен во внатрешните делови на угостителските објекти, нема да имаат пристап ни во театрите, кината, музеите, на изложбите и конференциите, во фитенес центрите и на стадионите.

Промени има и за литургиите во црквите, каде што досега немаше никакви ограничувања, а од денеска невакцинираните ќе треба да приложат негативен рапид или ПЦР тест.

„Covid pass” односно сертификат за вакцинација, потврда за прележан Ковид или негативен рапид/ПЦР тест е задолжителен, како и досега, за вработените во приватниот и државниот сектор, за влез во продавниците, фризерските салони и берберниците и надворешните делови на угостителските објекти.

За децата од четири до 17 години дозволен е влез и со селф тест, односно тест за домашна употреба.

Од денеска се воведува и флексибилен почеток на работното време за јавната администрација и вработените во приватниот сектор и на работните места може да пристигнат од 7 до 9.30 часот.

Паралелно, како што соопшти Мицотакис во четвртокот, сертификатот за вакцинација за влез во затворените простори за лицата над 60-годишна возраст ќе престане да важи седум месеци по издавањето и ќе биде потребна и трета доза, а оваа мерка ќе стапи во сила на 13 декември.

Грчкиот премиер, најави и дека од претседателката на Европската Комисија ќе побара европскиот дигитален сертификат да биде валиден само по примена трета доза.

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime My Hero Academia Episode 5

gogoanime1 The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

GoGoAnime Your Name. Episode Full

dubbed anime GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc