Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ЕВЕ ГИ БАРАЊАТА НА ПУТИН ЗА ДА НЕ ЈА НАПАДНЕ УКРАИНА, ЕВЕ ЗОШТО БАЈДЕН ИЗЈАВИ ДЕКА ТОА НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ДОБИЕ – НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БАЛТИКОТ, ПОЛСКА, БУГАРИЈА, РОМАНИЈА, МАКЕДОНИЈА?!?!

Москва му достави писмена реакција на американскиот одговор на безбедносните гаранции на американскиот амбасадор во Русија Џон Саливан, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Осум главни тези од одговорот на Москва до Вашингтон:

1. САД не дадоа конструктивен одговор на сите клучни предлози на Русија, вклучително и напуштање на проширувањето на НАТО и отворање бази на територијата на поранешните советски републики. Во отсуство на американска подготвеност за преговори, Москва може да прибегне кон воено-технички мерки“, предупреди МНР.
Вашингтон не даде конструктивен одговор на основните руски предлози за безбедносни гаранции, соопшти МНР и предупреди дека „во отсуство на подготвеност на САД за преговори, Москва може да прибегне кон воено-технички мерки“.
2. Москва инсистира американските трупи и оружје да бидат повлечени од Централна, Источна Европа и Балтикот.
„Сигурни сме дека во тие зони има доволно национален воен потенцијал. Подготвени сме да разговараме на оваа тема врз основа на членовите 4 и 5 од рускиот нацрт-договор“, се вели во текстот.
3. „Црвените линии“, како и правото на Русија да ги брани, сè уште се игнорираат. САД и НАТО ја зголемуваат воената активност на руските граници.
4. Москва предлага идејата за воведување мораториум на ракетите со среден и краток дострел во Европа практично да се реализира во рамките на безбедносните гаранции. Се наведува дека Москва го смета овој проблем како еден од приоритетите во руско-американскиот дијалог.

5. Москва инсистира Киев да ги спроведе договорите од Минск, да го запре снабдувањето со оружје за Украина, да го повлече веќе испорачаното оружје, да си заминат сите западни инструктори и НАТО да се откаже од воените вежби со Украина.
6. Русија очекува конкретни предлози од САД и НАТО за содржината и формите на легално повлекување на Алијансата од проширувањето кон исток.
7. САД и нивните сојузници треба да се откажат од политиката на зауздување на Русија и да преземат конкретни, практични чекори за деескалација на воено-политичката ситуација.
8. Предлозите на Русија за безбедносните гаранции треба да се разгледаат во целост, без да се истакнуваат поединечни точки.
На крајот на минатата година, во светло на влошувањето на односите со Западот и влошувањето на ситуацијата околу Украина, Москва им ги предаде нацрт-документите за безбедносните гаранции на Брисел и Вашингтон. Кремљ инсистира на запирање на воената соработка на НАТО со постсоветските земји, откажување од отворање бази на нивните територии, ограничување на распоредувањето ударно оружје во близина на руската граница, повлекување на американското нуклеарно оружје од Европа и не проширување на НАТО на исток. западните партнери ги игнорираа сите основни точки.

loading...

Game bài thiên đường - Tải Go88 Club nhận code 200k go88 nổ hũ go88 math

https://sunwin.gg/