Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

ГЕРБ го врати мандатот за состав на влада, Бугарија пред нови избори

Иако партијата ГЕРБ на досегашниот премиер Бојко Борисов освои најмногу места во парламентот на изборите на 4 април, бесот поради широко распространетата корупција во земјата ја остави без потенцијални партнери во поделениот парламент.
Мандатарот за состав на новата влада, Даниел Митов му го врати мандатот на претседателот Румен Радев откако двете партии чија поддршка ја бараше ГЕРБ одбија дури и да се состанат со него.
„Со оглед на нивниот арогантен став, нема никаква поента“, изјави премиерот во заминување и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов на партиски состанок пред враќањето на мандатот.

Претседателот Радев рече дека не му се брза да и го понуди мандатот на втората најголема партија во парламентот, движењето на ТВ-водителот и пејач Слави Трифонов, оставајќи и повеќе време да ги разгледа своите опции.

Од партијата на Трифонов, „Има таков народ“ засега не ги откриваат плановите, но најавуваат дека не планираат да застанат на чело на владата, затоа што нема да имаат мнозинство дури и ако им се приклучат двете помали партии во парламентот кои се потенцијални партнери. Од друга страна, Трифонов не сака да коалицира со традиционалните партии како ГЕРБ, Социјалисти и Партијата на Турците.

Доколку не се избере влада по три обиди, парламентот мора да се распушти, и да се формира преодна влада која ќе распише нови избори во рок од два месеци.

loading...

4Anime anime online: Watch DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 1 (https://4anime.biz/m/m1Dp/ep-1)

AnimeTV anime tv list: Hunter x Hunter (https://animetv.cc/m/VZR) Episode 148