Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

Ипсос: За прв пат во историјата мнозинство од граѓаните на Србија се против влез во ЕУ

За прв пат во историјата, недвосмислено мнозинство српски граѓани се против влезот на нивната земја во Европската унија, покажува истражувањето на агенцијата Ипсос. Причина за тоа се притисоците кои Србија ги трпи од ЕУ, а се однесуваат на воведување санкции против Русија, пренесува Данас.рс.

Според истражувањето, дури 44 отсто од граѓаните се против евроинтеграциите, додека 35 отсто се за, а останатите 21 отсто не знаат или не сакаат да одговорат.

Поддршката за пристапување на Србија во ЕУ и досега паѓаше во кризни ситуации – кога растеше притисокот поради Косово или кога беше прогласена пандемија на коронавирус. Сепак, никогаш немало таков пад на поддршката како во последните недели, велат од Ипсос.

Директорот на Ипсос, Марко Уљаревиќ, вели дека денес, за прв пат има поголем број српските граѓани кои на евентуален референдум не би гласале за влез во Европската унија, во споредба со оние кои ја поддржуваат евроинтеграцијата.

„Во март имавме нагло зголемување на бројот на луѓе кои се против евроинтеграциите, по што следеше благ пад на оние кои ја поддржуваат интеграцијата. Изминатиот месец ни донесе продолжување на растечкиот тренд на бројот на луѓе кои се против пристапувањето во ЕУ, со уште поостар пад на оние кои ја поддржуваат интеграцијата. Сега имаме 34,9 отсто граѓани кои на референдум би го поддржале влезот на Србија во Европската унија, додека 43,8 отсто би гласале против“ Уљаревиќ.

Тој објаснува дека оваа промена е несомнено поврзана со војната во Украина.

„Колку што Србија во изминатите години беше успешна во балансирањето на меѓународната политика, сегашните околности се такви што секојдневните притисоци Србија да одлучи и да се приклучи кон санкциите кон Русија секако влијаат на граѓаните да одлучуваат поинаку во однос на ЕУ. Секако, Русија не седи со скрстени раце, туку ја користи својата мека моќ, која доаѓа пред се од енергетската зависност на Србија, но и поддршката во меѓународните организации поврзани со статусот на Косово, но тоа не е видливо во јавноста, тој вели.

loading...

https://tai.go88.is/

sunwin house bradford sunwin bị sập chưa sunwin energy systems gmbh