Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

КУРТИ: СИТЕ АЛБАНЦИ ОД ЦЕЛ БАЛКАН ЌЕ СЕ ВКЛУЧАТ ВО ОДБРАНАТА НА КОСОВО АКО СРБИЈА РЕШИ ВОЕНО ДА НЕ НАПАДНЕ

Премиерот на Косово, Албин Курти во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ изјави дека „во Косово и Албанија живее еден народ“, а „границата ја наметнаа Југославија и Србија“.

Тој не крие дека сака да го види Косово во мирно обединување со Албанија и не е загрижен за потенцијалната нестабилност предизвикана од неговата политика.

Курти во интервјуто го повторил барањето за целосно признавање на Косово од страна на Србија како неопходен услов за договор – барање за кое Србите велат дека ниеден српски политичар не може да го исполни во догледна иднина, а да не биде избркан од политиката. Неговата главна грижа е потенцијалното прелевање на војната во Украина на Западниот Балкан.

-Јас сум премиер на Косово една година и за таа година пензиите се зголемени за 11 отсто, инвалидските за 33 отсто. Обезбедивме субвенции за новите мајки и деца и не правиме дискриминација според етничката припадност или вероисповедта. Сакаме тесна соработка со Албанија, но не на штета на малцинствата. Албанија и Косово се две различни држави, но не и два различни народи. Проблем е кога Белград се уфрла и сака да ја поткопа нашата државност и нашите институции. Тогаш е природно да сакаме да бидеме посилни, бидејќи Србија е многу посилна од нас, порача Курти.

На прашањето за Бриселскиот договор и формирањето на Заедницата на српски општини, што Приштина не го исполнува, Курти ја префрла топката на Белград и вели дека постојат 33 договори, од кои Белград не сака да спроведе повеќе од две третини, а инсистира само на тој.

-Кажано е дека Заедницата на српски општини со духот и зборот го крши уставот. Нема инциденти меѓу Албанците и Србите. Србија е друго прашање, додаде тој.

Премиерот на Косово, Албин Курти кажа дека границата меѓу неговата држава и Албанија е наметната од страна на Србија и Југославија, односно тоа не е граница на албанскиот народ.

„Таа граница не е наша. Ако Србија го нападне Косово, ние не реагираме само како Косово, туку како албански народ, зашто Србија има блиски сојузници во Москва и таа е поголема од нас, па така ние реагираме на начн кој не приближува до успешна одбрана“, кажа Курти.

Курти кажа дека Албанија и Косово се две различн држави, но не и два различни народи.

loading...

https://go88.gg/

https://sunwin.gg/