СПАСОВСКИ: КУМАНОВЦИ, ЈАС ВИ ГАРАНТИРАМ ДЕКА ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ СИТЕ ВЕТУВАЊА ШТО ЌЕ ГИ ВЕТИ ОЛИВЕР ИЛИЕВСКИ
СПАСОВСКИ: КУМАНОВЦИ, ЈАС ВИ ГАРАНТИРАМ ДЕКА ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ СИТЕ ВЕТУВАЊА ШТО ЌЕ ГИ ВЕТИ ОЛИВЕР ИЛИЕВСКИ
ЗАЕВ: Вкупниот извоз во првите осум месеци во зоните достигна 2,04 милијарди евра, што е за над 50% повеќе во однос на истиот период лани, односно над 11% во споредба со 2019 и речиси 32% повеќе од 2018 година
ЗАЕВ: Вкупниот извоз во првите осум месеци во зоните достигна 2,04 милијарди евра, што е за над 50% повеќе во однос на истиот период лани, односно над 11% во споредба со 2019 и речиси 32% повеќе од 2018 година
ШЕЌЕРИНСКА: Честитки до германските социјалдемократи и особено до големиот победник, Олаф Шулц. Предноста е тесна, но пресвртот е огромен
ШЕЌЕРИНСКА: Честитки до германските социјалдемократи и особено до големиот победник, Олаф Шулц. Предноста е тесна, но пресвртот е огромен
ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Денеска чекоревме со Борките Не сте сами! НАПРЕД РОЗОВО!
ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Денеска чекоревме со Борките Не сте сами! НАПРЕД РОЗОВО!
БЕНИ ШАЌИРИ: МНОГУ СУМ ЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ, ЈАС СЕ БОРАМ СО ШИЛЕГОВ НЕ СО СДСМ
БЕНИ ШАЌИРИ: МНОГУ СУМ ЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ, ЈАС СЕ БОРАМ СО ШИЛЕГОВ НЕ СО СДСМ
МАКСО КАКО НЕ ТИ Е СРАМ: Куманово се мења за среќу што влада сипуе паре у општински буџет, за жал татко на градот шминкерајски све си препиша на соработку испечатена сс наши паре за његову рекламу
МАКСО КАКО НЕ ТИ Е СРАМ: Куманово се мења за среќу што влада сипуе паре у општински буџет, за жал татко на градот шминкерајски све си препиша на соработку испечатена сс наши паре за његову рекламу
Наумоски: За четири години реализиравме над 200 проекти или 80 отсто од програмата, од кои 7 се капитални проекти!
Наумоски: За четири години реализиравме над 200 проекти или 80 отсто од програмата, од кои 7 се капитални проекти!
Наумоски: Го спасивме Хром, претходно секоја куќа беше потенцијална зграда
Наумоски: Го спасивме Хром, претходно секоја куќа беше потенцијална зграда

Левоориентираната партија Самоопределување е победник на парламентарните избори во Косово. Од партијата на чело со Албин Курти граѓаните очекуваат темелни промени во земјата

По пребројувањето на речиси сите гласови, реформското движење Самоопределување на поранешниот активист за човекови права Албин Курти е победник на изборите со освоени 48 проценти гласови. Долги години владејачката Демократска партија на Косово, ПДК, произлезена од УЧК, добила 17 % гласови, соопшти Централната изборна комисија, додека Демократската лига на Косово, ЛДК, која владееше досега, стигнала до 13 %. ПДК и ЛДК го признаа поразот, досегашниот премиер Авдула Хоти од ЛДК најави дека ќе бидат конструктивна опозиција во парламентот.

Во предизборната кампања, Курти на граѓаните им вети ставање крај на непотизмот и корупцијата. „Наши приоритети се праведност и работни места, патот пред нас е долг, и ние ќе правиме грешки, но нашите цели се достоинствени“, истакна тој.

Во партијата Самоопределување на Курти се собрани првенствено помлади и досега неекспонирани политичари, а неодамна и познатата политичарка Вјоса Османи премина од ЛДК во Самоопределување. Актуелната преодна претседателка и од претходно претседателка на парламентот беше кандидирана како втора на листата на Самоопределување, а може да се надева да биде избрана за претседател на државата.

45-годишниот Курти се вбројува во новата генерација политичари кои притискаат за растурање на старата гарда која доминираше со поранешната српска покраина од прогласувањето независност на земјата со околу 1,8 милиони жители во 2008 година.

Курти, кој се смета за харизmатичен политичар, уште како студент во 1990-те години предводеше демонстрации против тогашната српска власт во Косово. Од февруари до јуни 2020 година ја извршуваше премиерската функција, од која мораше да замине откако тогашниот партнер ЛДК ја напушти коалицијата и се поврза со други партии.

По изборната победа, Курти повторно стреми кон премиерското место. Централната изборна комисија меѓутоа го отстрани од кандидатската листа на неговата партија поради тоа што е осудуван – во 2018 година доби казна за напад со солзавец во парламентот. Курти смета дека новиот парламент може да го избере за шеф на владата иако нема пратенички мандат, што според уставот можеби не е јасно регулирано.

loading...

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeheaven.pro: Watch Kenkou Zenrakei Suieibu Umishou animeheaven Episode 13 animeheavenru

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

One Room 2nd Season: Hanasaka Yui's Prologue Episode Full

Woddal: https://www.woddal.com/gogoanimelol

Forums asp: https://forums.asp.net/members/animeflixnl.aspx