Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере

Мицотакис: Греши Ердоган ако мисли дека нема да гo бранам суверенитетот на Грција

Ако претседателот Ердоган мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција и нема да ја известам меѓународната јавност дека Турција се однесува како ревизионистичка сила, греши, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Давос, за време на дискусијата со претседателот на Светскиот економски форум Борге Бренде, .

Коментирајќи ја изјавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека за него повеќе не постои Мицотакис, грчкиот премиер потсети дека по март 2020 година „кога Турција се обиде како оружје да ја искористи миграцијата и испрати десетици илјади очајни луѓе да ја поминат грчката граница“, а Грција ги бранеше границите, „претседателот Ердоган го велеше истото дека нема да зборува со мене“.

– Можеби повторно ќе се премисли. Но, на крајот на денот ние сме соседи, мораме секогаш да разговараме и мораме секогаш да ги одржуваме отворени каналите за комуникација. Ние никогаш нема да бидеме тие што нема да разговараме со соседите. Од друга страна, ако претседателот Ердоган мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција и нема да ја известам меѓународната јавност дека Турција се однесува како ревизионистичка сила, греши, истакна Мицотакис.

Тој додаде дека мислел оти средбата со Ердоган пред два месеци во Истанбул била добра, но еден месец потоа имало голем број прелети на турски авиони над грчките острови и потенцираше дека однесувањето на Турција е целосно неприфатливо и конкретното прашање ќе го покренува секогаш кога ќе може, „сè додека Турција не го промени нејзиното однесување“.

loading...

kết quả tài xỉu go88 làm đại lý go88 go88 bản web

sunwin đặt máy chủ ở đầu sunwin mod apk cách tải sunwin