Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Петков: Ќе бараме исклучок од санкциите на ЕУ за рускиот гас и нафта, немаме алтернативи, премногу сме зависни

Бугарија ги поддржува санкциите кон Русија како средство за запирање на нејзината инвазија на Украина, но најверојатно ќе бара исклучок од забраната за увоз на руски природен гас и нафта доколку се изнесе таков предлог, изјави премиерот Кирил Петков.

Членката на ЕУ и НАТО, Бугарија е речиси целосно зависна од испораките на гас од руски „Газпром“, додека нејзината единствена рафинерија за нафта, во сопственост на рускиот „ЛУКОИЛ“, обезбедува над 60% од горивото што се користи во земјата.

Соединетите Држави се подготвени да продолжат со забраната за увоз на руска нафта во САД без учество на сојузниците во Европа, изјавија за Ројтерс две лица запознаени со ова прашање.

Германија, најголемиот купувач на руска сурова нафта, ги отфрли плановите за забрана на увозот на енергенси, став што го поддржа и Петков.

„Бугарија би поддржала секакви мерки, затоа што ние сме навистина против војната, но за овие две (нафтата и гасот), можеби би барале исклучок… Немаме сегашни алтернативи, ние сме премногу зависни“, вели Петков.

-Ние целосно го поддржуваме украинскиот народ, го поддржавме првиот пакет санкции, ние сме слободоумни и за други санкции, само овие две санкции, би било многу тешко за нас да ги прифатиме како економија и како земја, додава тој.

Неговата центристичка коалициона влада, исто така, ќе започне да купува 1,5 милиони тони пченица за да го зајакне снабдувањето со храна до жетвата следната година и да ги избегне ризиците што можат да произлезат од какви било можни несреќи во нуклеарните централи во Украина.

Црноморската земја, која лани произвела над 7 милиони тони пченица, не планира да го забрани извозот на пченица, вели Петков, додавајќи дека државата ќе ги зајакне и резервите на пченка и семки од сончоглед.

Петков вели дека Бугарија, која ја врза својата валута лев со еврото, засега се држи до својата цел да се приклучи на еврозоната од јануари 2024 година. Тој вели дека инфлацијата ќе остане прилично во согласност со онаа на земјите од еврозоната, пренесе „National Post“.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

My Hero Academia Season 3

The Strongest Sage with the Weakest Crest

anime stream Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

AnimeDao SK8 the Infinity

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime