Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

ПЕТКОВ ЌЕ ГИ ВОДИ КОАЛИЦИОНИТЕ ПАРТНЕРИ ВО КИЕВ ДА ВИДАТ ДАЛИ Е БРАТОУБИСТВЕНА ВОЈНА КАКО ШТО ВЕЛИ РАДЕВ

Бугарија не може ниту да одлучи дали треба да ѝ прати воена помош на Украина, а можно е и да падне владата поради прашањето. – Петков во Скопје на 18 јануари (Фото: Ѓ. Личовски)

Бугарскиот премиер Кирил Петков најави дека со претставници на четирите коалициони партии од неговата влада следната недела ќе одат во Киев на лице место да се уверат дали треба да ѝ помогнат на Украина со оружје.

Бугарија не може ниту да одлучи дали треба да ѝ прати воена помош на Украина, а можно е и да падне владата поради прашањето, кое што стана актуелно со посетата на Софија на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кому од бугарскиот претседател Румен Радев му беше кажано дека во Украина се води „бесмислена братоубиствена војна“.

Од коалиционите партнери во бугарската влада, Бугарската социјалистичка партија (БСП) вели дека ќе ја напушти владата ако ѝ се испрати оружје на Украина, додека Демократска Бугарија вели дека ќе ја напушти владата ако не се испрати оружје.

„Во моментов Демократска Бугарија велат: ‘Тоа е нашата црвена линија’, БСП велат: ‘Тоа е нашата црвена линија’. Треба да размислиме. Затоа ќе ги поканам да отидеме во Киев, затоа што човек не може да има поинформирано решение отколку кога е таму“, изјави Петков во интервју за бугарската телевизија „Нова“.

Петков му се правдаше на Кулеба дека да зависи само од него, Бугарија ќе ѝ испрати воена помош на Украина, но како премиер мора да води сметка за интересите на сите партии во владата:

„Оваа влада многу пати јасно кажала, ние ја осудуваме агресијата на Русија. Разбирам г-н Кулеба. Како Кирил Петков, не како премиер, за мене воената помош е апсолутно правилното нешто да се направи. Но, во случајов сум премиер, имам коалициски партнери кои што имаат јасни ‘црвени линии’ и мојата задача не е да се правам најхрабриот“, вели Петков.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба разочаран си замина од Бугарија, откако од бугарските политичари добил само изговори зошто Бугарија не може да ѝ испрати воена помош на Украина да се одбрани од руската агресија. Посебно беше разочаран од изјавата на Радев за братоубиствена војна.

„Откако Русија ја нападна Украина малку луѓе можат да си го превртат јазикот и да ги наречат рускиот и украинскиот народ братски, освен ако ги немаме предвид Каин и Авел“, му одговори Кулеба на Радев.

loading...

go88 online

sunwin mẽ