Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

По САД, и Британија денеска воведе санкции против Милорад Додик

Британија денеска објави дека ги санкционирала членот на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска (РС) Милорад Додик и претседателката на тој ентитет Жељкa Цвијановиќ, поради обидите да го нарушат легитимитетот и функционалноста на државата БиХ, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик.

Британските санкции вклучуваат забрана за патување и замрзнување на имотот на Додик и Цвијановиќ, при што тие се први во рамки на британскиот режим на санкции кон БиХ, соопшти британската влада, нагласувајќи дека „тоа не се санкции против Република Српска или нејзините граѓани“.

Во одлуката на британските власти се наведува дека Додик и Цвијаноиќ „охрабрени од руското поткопување на меѓународниот систем“ ги искористиле своите позиции на моќ за да извршат де факто отцепување на Република Српска, еден од двата ентитета на Босна и Херцеговина, што е директно спротивно на државниот устав.

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас рече дека, работејќи во координација со Соединетите Американски Држави и други партнери истомисленици, се надева дека британските санкции ќе ги охрабрат другите земји да применат слични рестриктивни мерки „повикувајќи ги политичарите на одговорност за нивното дестабилизирачко и опасно однесување“.

Во својата реакција, Милорад Додик рече дека му било “драго” што е предмет на интерес на британската влада и за него тоа било голем “успех”. Тој ги нарече британските тврдења како лаги, јавува Ал Џазеира Балканс. Додик изрече многу навреди кон британскиот амбасадор во БиХ, но и на сметка на опозициони политичари од Република Српска и на други политичари од Босна.

loading...

Tải Go88 - Sảnh game đánh bài đổi tiền thật uy tín Go88 Club - Thiên đường cờ bạc online Tải Go88 | Go88.com - Thiên đường giải trí online

sunwin pro plus sunwin live link sunwin