Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза

Радев ќе организира дебата за заедничката историја меѓу Македонија и Бугарија на денот на смртта на Гоце Делчев

На денот на смртта на Гоце Делчев, на 4 мај, во Софија под покровителство на бугарскиот претседател Румен Радев, ќе се дебатира на темата „Гоце Делчев и заедничката историја на Бугарија и Македонија – меѓу фактите и идеологијата.“

Дебатата за заедничката историја меѓу двете земји доаѓа на десет дена пред одржување на новата рунда разговори, поточно состанок на мешовитата историска комисија меѓу Македонија и Бугарија закажана за 12 и 13 мај во Софија, а која пред повеќе од една година го стави под мраз прашањето за Гоце Делчев откако по неколку состаноци не успеаа да се усогласат дали е на Комисијата да го одредува или не, етничкиот идентитет на македонскиот револуцинер Делчев.

-Дополнителна тежина на целата конференција, освен тоа што е под покровителство на Радев, кој неодамна ја обвини Македонија за фашизам и концентрациони логори во кои биле убивани Бугари, му дава и тоа што на панелот за европската зрелост на Македонија во контекст на добрососедството ќе говори и претседателот на бугарската страна во Комисијата за историски прашања, Ангел Димитров, пишува Телма.

loading...

otp go88 go88 ra đời năm nào go88 game

không vào được sunwin nhóm kéo sunwin không tải được sunwin