Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Руската амбасадорка во Софија му се извини на премиерот Петков

Бугарската јавност беше гневна што амбасадорката во честитката за националниот празник 3 март војната во Украина ја спореди со ослободувањето на Бугарија

Руската амбасадорка Елеонора Митрофанова и премиерот Кирил Петков

Руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова му се извини на бугарскиот премиер Кирил Петков. Ова се случи откако Министерството за надворешни работи протестираше против објавата на амбасадата на Фејсбук, во која дипломатската мисија го користи терминот „евроатлантски бази“, во која се опишува суспензијата на руските сајтови во Бугарија.

Во соопштението на прес-службата на владата се вели дека Петков и Митрофанова се сретнале на покана на бугарскиот премиер. Во разговорот меѓу двајцата, премиерот ја повикал руската амбасадорка „да се придржува до општоприфатените норми на дипломатска комуникација“, повикувајќи ја да се однесува кон неа со потребната почит и да не користи навредливи квалификации кон бугарските институции.

Од соопштението на владината прес-служба се гледа дека Петков бил лут што во официјалната честитка до Бугарија по повод националниот празник 3 март руската амбасада војната во Украина ја спореди со ослободувањето на Бугарија.

„Нашата благодарност до рускиот народ за Ослободувањето не може да се намали со споредби со денешната братоубиствена војна во Украина“, рече Петков.

Петков ја повикал руската амбасада да не се меша во внатрешната политика на Бугарија.

По средбата, која траела повеќе од еден час, Митрофанова изјави за БТВ дека она што се случува во Украина не е војна, туку воена операција „поврзана со ослободувањето на регионите Донецк и Луганск, кои беа под јаремот на Украина 8 години и предавствата на украинскиот режим“.

Митрофанова рече дека мирот може да се постигне кога „регионот Донецк и Луганск ќе бидат целосно ослободени или кога овие нацистички движења ќе бидат распуштени“. Според неа, украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да може да обезбеди мир за својата земја.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

So I'm a Spider, So What? Episode 23

anime to watch AniWatch My Hero Academia Season 2

sites to watch anime Attack on Titan Season 2

AniWatch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 12

One Piece (Dub)