МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците
МИСКОСКИ: Завршивме со целосна реализација на детски реквизити во детскиот парк во ЈОУДГ "ВЕСЕЛО ШТРКЧЕ" Кривогаштани
МИСКОСКИ: Завршивме со целосна реализација на детски реквизити во детскиот парк во ЈОУДГ "ВЕСЕЛО ШТРКЧЕ" Кривогаштани
БОМБА НА ДЕНКО МАЛЕСКИ: Блескав успех на македонската дипломатија!
БОМБА НА ДЕНКО МАЛЕСКИ: Блескав успех на македонската дипломатија!
Ковачевски: Вклучивме околу 200 невработени лица за поддршка и грижа на над 1.500 лица со попречености
Ковачевски: Вклучивме околу 200 невработени лица за поддршка и грижа на над 1.500 лица со попречености
Ковачевски: Нема ништо ново во однос на францускиот предлог, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Нема ништо ново во однос на францускиот предлог, разговорите продолжуваат
БРАВО АЈДЕ НЕКА СЕ МНОЖАТ: Нова најголема инвестиција од 126 милиони евра на „Гересхајмер” од основањето на ТИРЗ
БРАВО АЈДЕ НЕКА СЕ МНОЖАТ: Нова најголема инвестиција од 126 милиони евра на „Гересхајмер” од основањето на ТИРЗ
ПРЕКИН ВО РАБОТАТА НА YAHOO MAIL СЕРВИСОТ, СТОТИЦИ МИЛИОНИ КОРИСНИЦИ ШИРУМ СВЕТОТ НЕ МОЖАТ ДА ПРИСТАПАТ ДО СВОИТЕ САНДАЧИЊА ЗА ЕЛЕКТРОНСКА ПОШТА
ПРЕКИН ВО РАБОТАТА НА YAHOO MAIL СЕРВИСОТ, СТОТИЦИ МИЛИОНИ КОРИСНИЦИ ШИРУМ СВЕТОТ НЕ МОЖАТ ДА ПРИСТАПАТ ДО СВОИТЕ САНДАЧИЊА ЗА ЕЛЕКТРОНСКА ПОШТА
ЗА НСДП Е НЕПРИФАТЛИВ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ МЕЃУ РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
ЗА НСДП Е НЕПРИФАТЛИВ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ МЕЃУ РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Вучиќ: Доколку опозицијата инсистира, ќе предложам нови градски избори во Белград

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека доколку најголемата опозициска изборна листа во Белград (Обединети за Белград) сака да оди на предвремени градски избори, тоа ќе му го предложи на главниот одбор на Српската напредна партија (СНС), јави дописникот на МИА од Белград.

Вучиќ на ТВ Пинк истакна дека мисли дека треба да поминат шест месеци, но дека е подготвен за тоа уште порано, а на претседателот на Партијата за слобода и правда (ССП), Драган Ѓилас, да размислат сами дали го сакаат тоа.
-Мислам дека во ноември не е реално, се плашам дека тогаш нема да им одговара, треба да размислат, а мојот одговор во суштина е да, изјави Вучиќ.
Како што кажа, го информирал Ѓилас дека имаат мнозинство за формирање на власт во Собранието на Белград, оти Ѓилас рекол дека го разбира тоа, но дека го посочил прашањето за легитимитетот.

Вучиќ оцени дека не мисли оти проблем на власта на СНС ќе биде легитимитетот, но дека ако опозицијата го покрене ова прашање, тој е подготвен за нови белградски избори.

Тој посочи дека Ѓилас ја преставува изборната листа која била втора најсилна на изборите на 3 април и дека ССП сега е веројатно трета најсилна партија во Србија.

На новинарско прашање на ТВ Пинк, колку ќе ја чини Србија воведувањето санкции кон Русија, Вучиќ кажа дека „сè има цена“ и укажа дека Русија секогаш пружала подршка на територијалниот интегритет на Србија.

-Наша работа е да постапуваме во согласност со меѓународното јавно право и да ги почитуваме принципите…Многу нè чини тоа што не воведовме санкции, а нивното воведување би нè чинело нашиот принцип да не наметнуваме санкции на никого, бидејќи знаеме колку е тоа неморално, посочи Вучиќ.

Тој објасни и дека летовите на „Ер Србија“ кон Русија не носат никаков профит, но дека Србија тие летови ги одржува од принцип. Српскиот претседател се осврна и на дојавите за бомби во тие авиони и додаде дека истите дошле од службите на една земја од Европската унија и од Украина

loading...