Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Вучиќ: На крајот на мај и почеток на јуни консултации за нова влада, ќе произведуваме електричен автомобил

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека за консултации за новата влада се чека одлуката на правниците, за да се види дали е можно тоа да се направи пред истекот на неговиот прв мандат или мора да се сочека почнувањето на неговиот втор претседателски мандат, јави дописникот на МИА од Белград.

Одговарајќи на новинарски прашања, по средбата со менаџментот на автомобилската компанија „Стелантис“, Вучиќ изјави дека доколку е можно да се започнат разговори со политичките партии во текот на неговиот прв мандат, консултациите најверојатно ќе бидат во втората половина на мај, а доколку не, веднаш по полагањето заклетва во Народното собрание и почетокот на вториот претседателски мандат.

– Го чекам конечниот став на правниците, кога ќе завршат сите процедури, за да видам дали треба да го чекам истекот на првиот мандат на 31 мај, бидејќи дури тогаш ќе започне мојот втор претседателски мандат. Во зависност од тоа, ако е можно во рамките на првото, тоа би било во втората половина на мај, а ако не, веднаш штом ќе дадам заклетва во Народното собрание, изјави тој.

Вучиќ по средбата со компанијата „Стелантис“ најави дека во крагуевачкиот „Фиат“ ќе се произведува електричен автомобил од типот „фиат панда“.

Како што објасни, новата инвестиција во фабриката за автомобили во Крагуевац ќе биде вредна 190 милиони евра, од кои 48 милиони евра ќе бидат издвоени од републичкиот буџет.

Тој рече дека подготовките за производство на новиот модел на автомобил ќе траат до крајот на 2023 година, а производството во Крагуевац ќе започне во третиот квартал на 2024 година.

„Стелантис“ е мултинационална корпорација за производство на автомобили, една од четирите најголеми во светот и е формирана во 2021 година со спојување на италијанско-американскиот конгломерат Fiat Chrisler Automobiles и француската групација ПСА.

loading...

https://tai.go88.is/

sunwin âu sunwin game bài ma cao mẹo chơi tài xỉu sunwin