Вучиќ тврди дека се подготвува нова „Олуја“ – општ напад на северот на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва се обрати до јавноста во врска со новите одлуки на Приштина за забрана на српските лични карти и по 30 септември за укинување на важноста на регистарските таблички со имињата на српските градови „КМ“, „ГЛ“, „ПР“ , „УР“ и други, најавувајќи дека по тој период тие возила ќе бидат одземени.

Тие се целосно поддржани пред се од Велика Британија и Германија, рече Вучиќ.

– Донесоа две решенија во нивните привремени установи. Едната е за забрана на лични карти на влезот во покраината, а другата одлука има само една цел, а тоа е целосно протерување на Србите од северот на Косово, да се создаде нова „Олуја“. Тие со години водат кампања за да ги принудат Србите да ги прифатат нивните регистарски таблички, рече тој.

Претседателот вели дека косовските власти очекиваат Србите да го напуштат северот на Косово.

– Мојот проблем не е што мислат дека сме глупави, туку што мислат дека се многу паметни. Ќе дадам неколку примери. Ни запалија десетици цркви и манастири и убиваа десетици луѓе, а како награда добија независно Косово, додека во Белград се расправаа за фотелји – рече Вучиќ.

Претседателот вели дека овде веќе не се зборува за дијалог, туку дека Србија ќе гледа да го зачува мирот.

-Никој ништо не нуди. Тие бараат Срби кои ќе тргнат против својот народ на Косово и Метохија. Нашиот одговор ќе биде смирен, но силен и вистинит. Нема да преземаме воени дејствија, но ги молам да не земаат имот од нашите луѓе, и да не се обидуваат да ги протераат. Ги молиме, тие моќни и силни. И верувам дека имаат доволно време до 30 септември трипати да размислат дали ќе го направат тоа или не – рече Вучиќ.

sunwin

sun win

sunwin

game bài sunwin sunwin sunwin

game bài sunwin sunwin tài xỉu tải sunwin