Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ЧОВЕКОТ ШТО ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ ОД 100 000 ДОЛАРИ НА 100 ДОЛАРИ ЗА ШИРОКИТЕ НАРОДНИ МАСИ ДА ИМААТ ПРИСТАП ДО КОМПЈУТЕР, СЕГА Е ЖРТВА НА ТИЕ ПРОСТИ НАРОДНИ МАСИ – Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата е злокобна!

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс изјави дека коронавирусот го гледа како личен непријател и дека постојано се прашува дали е попаметен од нас и како може да не измами.

– Сè ќе беше полесно доколку споделиме знаење и си помагаме, но имаше поголеми поделби отколку што очекував. Тоа е човечка природа. Пандемиите го покажуваат најдоброто и најлошото кај луѓето. Некои поединци и земји сметаа дека имаат право да бидат први вакцинирани. Ги вакцинираме младите и децата во развиените земји, додека постарите Африканци и Латиноамериканците се без вакцинација, рече тој.

Во интервју за Еј-Би-Си, тој истакнува дека во последните две години вложил максимални напори за да го победи коронавирусот.

– Неколку генерации минуваат низ настани кои предизвикуваат загуби од милијарди долари и десетици милиони смртни случаи. Ниту еден земјотрес или пожар не предизвика толкава штета. Сепак, бевме поподготвени да се справиме со земјотреси и пожари. Секоја година трошиме милијарди за одбрана, а речиси ништо за заштита од пандемии, рече Гејтс, додавајќи дека со часови проучувал статистики за одговорот на вирусот во секоја земја.

– Затоа што секогаш сакам да знам цврсти факти. Австралија, Нов Зеланд и Јужна Кореја на почетокот добро реагираа“, вели тој. Но, земјата што најмногу го импресионираше е Виетнам, поради нејзиниот здравствен систем, порака до населението и стапката на вакцинација од 98 проценти. – Тоа е посебен случај, оцени Гејтс.

Заговорник за „затворањата“, тој објаснува дека нивните ефекти тешко се проценуваат. – На пример, во Шведска ограничувањата беа умерени, но населението се однесуваше одговорно, како да е во „локдаун“.. Од друга страна, во САД, поригорозни мерки, но многумина ги прескокнаа. Хонг Конг е уште еден необичен случај. Затворањата ги спроведоа на одличен начин, но кога омикрон пристигна, стапката на вакцинација за луѓето над 65 години беше 35 отсто, болна бројка. Јапонија е единствена поради нејзината опсесија со маски.Таа е земја со најмногу постари, но не се дебели – и запомнете дека ризикот од смртима многу врска со дебелината и дијабетесот, рече Гејтс.

Бил згрозен кога видел дека толку луѓе се однесуваат нерационално и дека антиваксерите отворено го мразат.

– Фактот што ве етикетираат како некој што игра злокобна улога во оваа пандемија е вџашувачки. Факт е дека работам во светот на вакцините и имам многу пари. Но, идејата дека сакам да ги контролирам човечките тела е луда, рече тој.

Бил Гејтс признава дека се чувствува малку виновен што ја преживеал пандемијата подобро од речиси сите други.

– Имам совршена интернет конекција, големи куќи, приватен авион каде што нема ризик од инфекција. Можев да ги видам моите деца. Беше многу полошо за другите луѓе, особено сиромашните, се разбира, вели Гејтс.

Бил Гејтс е човекот што го донесе компјутерот во домовите на широките народни маси. Тој во 80-тите изјави дека секој дом ќе има компјутер во време кога компјутерите ги имаше само во универзитетите и големите фирми и институции и чинеа од 100 000 долари па до 1 милион долари.

Заедно со Стив Џобс и основачите на ИНТЕЛ, тој креираше дигитална комојутерска револуција создаде софтвер кој беше лесен за употреба за секој да може да го користи, го отвори пазарот на комојутерите за да биле за натпреевар на глобално ниво и тој натрепвар ги намали цените на софтверот и хардверот па сега може да се купи многу брз комппјутер за само 200 до 300 долари, интересно тоа беше замислата на проектот на ООН компјутер за секое дете, но капитализмот и пазарното општество успеаја да го остварат тоа притоа правејќи проффит?! Денеска сите имаме смарт фони, смарт саати, компјутери во колите, дома имаме лап топи, ајпади, десктопи итн итн… Сето тоа е вина на Бил Гејтс кој ги направи Виндоус, Офис пакетот и интернет експлорер, дечките во Интел кои направија брзи и ефтини процесори и донекаде и Апл и Гугл кои го направија смартфонот и андроид системот кој врти на смартфоните.

Дигиталната револуција придонесе денеска животот да е многу поквалитетен од пред 50 години, парите се раширија низ светот, многу земји од питачки стап станаат богати како Кина, Индија и Русија, а генерално целиот свет доживеа вистински раст во науката, технологијата, медицината, индустријата, бизнисот итн, компјутерите се алатка која му овозможува човекот да биде многу повеќе продуктивен. Се рашири и демократијата преку интернет медумите и социјалните мрежи,но за жал тоа даде пристап и на простите неуки маси кои се жртва на лажните вести затоа што се лесна мета за манипулација затоа што немаат образование немаат висока интелигенција некои се и со ментални болести и сите тие сега шират неверојатни паники за масони, за ланци на поедофили кои јадат бебиња, за разни чипувања, сето тоа колуминираше со анти ваксерската кампања за Ковид 19. Главни жртви се Џорџ Сорос, Бил Гејтс и Хилари Клинтон а сега и Џо Бајден го јаде стапот.

loading...

danh bai doi thuong go88 go88 md5 Link vào Go88 club APK cho Android, iOS

tại sunwin cho android game đánh bài sunwin tại sunwin plus