Маричиќ: Новата енергија која беше видлива преку посетата на Петков треба да се прошири со конкретни чекори
Маричиќ: Новата енергија која беше видлива преку посетата на Петков треба да се прошири со конкретни чекори
Бочварски – Сабев: Ги разгледуваме можностите за авиолинија Скопје - Софија и либерализација на товарниот транспорт за трети земји
Бочварски – Сабев: Ги разгледуваме можностите за авиолинија Скопје - Софија и либерализација на товарниот транспорт за трети земји
ПРЕКУ ОВА БУГАРИЈА ИМА ДОНИРАНО СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ИЗМИНАТИВЕ 30 ГОДИНИ - Бугарија ќе субвенционира двојно повеќе студенти од Македонија
ПРЕКУ ОВА БУГАРИЈА ИМА ДОНИРАНО СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ИЗМИНАТИВЕ 30 ГОДИНИ - Бугарија ќе субвенционира двојно повеќе студенти од Македонија
ДОМ од Ѓорче Петров бара Владата да помогне да се среди просторот околу поранешната фабрика Купрум
ДОМ од Ѓорче Петров бара Владата да помогне да се среди просторот околу поранешната фабрика Купрум
ОВИЕ ЌЕ ЛЕТААТ И НАД НАШАТА ЗЕМЈА: Шест француски воени авиони Рафал пристигнаа во Грција, дел од зделката вредна 2,5 милијарди евра за кои Франција треба да и даде на Грција 6 нови и 12 користени воени авиони плус муниција и одржување
ОВИЕ ЌЕ ЛЕТААТ И НАД НАШАТА ЗЕМЈА: Шест француски воени авиони Рафал пристигнаа во Грција, дел од зделката вредна 2,5 милијарди евра за кои Франција треба да и даде на Грција 6 нови и 12 користени воени авиони плус муниција и одржување
(ВИДЕО) ВО СРБИЈА СНИМЕНА СЕРИЈА ЗА СЈО И ОРЦЕ КАМЧЕВ - СЕ ВИКА ТАЈКУН, ВО ГЛАВНАТА УЛОГА АКТЕРСКАТА ЛЕГЕНДА ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЌ
(ВИДЕО) ВО СРБИЈА СНИМЕНА СЕРИЈА ЗА СЈО И ОРЦЕ КАМЧЕВ - СЕ ВИКА ТАЈКУН, ВО ГЛАВНАТА УЛОГА АКТЕРСКАТА ЛЕГЕНДА ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЌ
МИЦКОВСКИ БЕЗ ГРАМ ОСЕТ, ГО ЗЛОУПОТРЕБИ ПРАЗНИКОТ ВОДИЦИ ДА ЈА ЗАМАРА ЈАВНОСТА ЗА ПОЛИТИКА И НЕГОВАТА ОПСЕДНАТОСТ ЗА ВЛАСТ И МОЌ!
МИЦКОВСКИ БЕЗ ГРАМ ОСЕТ, ГО ЗЛОУПОТРЕБИ ПРАЗНИКОТ ВОДИЦИ ДА ЈА ЗАМАРА ЈАВНОСТА ЗА ПОЛИТИКА И НЕГОВАТА ОПСЕДНАТОСТ ЗА ВЛАСТ И МОЌ!
Спасовски апелира: Граѓаните уште сега да ги сменат своите патни исправи, ако треба, за да се избегнат летните гужви
Спасовски апелира: Граѓаните уште сега да ги сменат своите патни исправи, ако треба, за да се избегнат летните гужви

Младиот и успешен сопственик на најголемата и најреномирана агенција „НИКОБ Обезбедување“, Кирил Лазаров, реизбран за претседател на Македонско – Бугарската стопанска комора

Скопје – 02.10.2020 г. На редовното годишно собрание одржано на ден 30.09.2020 повторно и со акламација е усвоен предлогот за доделување на нов двегодишен мандат на старо-новиот претседател на Комората г-динот Кирил Лазаров.

Во своето обраќање пред членовите на комората и пред видни претставници од бизнис и дипломатската фела во земјата, тој ја истакна важноста за интензивирање на економската соработка помеѓу двете земји, давање на приоритет на почетокот со реализација на неколку круцијални и капитални проекти во делот на енергетиката, во патната и железничката инфраструктура како и реализација на проектот за гасификација преку интерконектор од Петрич до Струмица.
Во оваа насока од членовите на управниот одбор даден е целосен мандат и поддршка на Претседателот на комората во остварување на директни билатерални и мултилатерални средби со високи политички претставници од двете земји кои се од суштинско значење за овозможување услови за почеток со реализација на зацртаните проекти. Во дел од своето обраќање Претседателот даде посебен осврт на новата реалност и економските предизвици пред кои сме соочени во услови на глобална пандемија.

“Особено значајно е во овој период да се насочи целокупната енергија и активностите во остварување на зацртаните цели, а како врвен приоритет е почетокот со реализација на крупните проекти и инвестиции во двете земји што е клучно за економскиот развој на овој регион” изјави Лазаров.

“Охрабрува фактот дека и во услови на глобална пандемија предизивикана од Ковид 19, имаме само мал пад на трговската размена помеѓу двете земји што преставува реален индикатор и поттик за бизнис заедниците во двете земји, економските прашања да бидат во фокусот на интерес во претстојниот период кој е особено

сензитивен и важен за двете земји” – истакна Кирил Лазаров и притоа искажа особена благодарност до присутните за укажаната чест и доверба да ја води Комората и во наредните две години.
Како дел од редовните активности во рамки на редовното годишно изборно Собрание, беа нотирани економските приоритети и проекти за наредниот период, а кои се дел од Програмата за работа на Комората за период од една година, беа разгледани досегашните реализирани активности на Македонско – бугарската комора, а воедно беа избрани и нови членови на Управниот и Надзорниот одбор на МБСК.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime websites ANIMEFLIX Naruto

english anime The Rising of the Shield Hero (Dub)

To Your Eternity

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 5

My Hero Academia (Dub) Episode 6