Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето

ТОП 5 ПРИЧИНИ ЗОШТО ТРЕБА ДА СМЕ СРЕЌНИ ШТО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ ИМААТ ГОЛЕМИ ПРОФИТИ

Пишува: Саше Ивановски Политико

Македонските банки ми овозможија да возам доста убава и моќна и сигурна кола која сега не можам да си ја дозволам ако не беа банките, да одам на одмори и да го прошетам светот сега релативно млад кои патувања без банките исто не може да си ги дозволам, да имам портал и мое тв студио и канцеларија од кои вадам леб за да ранам фамилија а за кои немав почетен сопствен капитал ниту наследен ниту заработен бидејќи цел живот студирав и се барав себеси наместо да работам и штедам, да си го реновирам станот за да може колку толку да биде пристојно место за живеење, со помош на нашите банки добивме како фамилија и шанса да си го доградиме оброзованието и да стекнеме нови знаења и дипломи кои ќе ни помогнат на пазарот на трудот, и се надевам наскоро со нивна помош ќе можам и да си дозволам поголем нов семеен стан кој реално никогаш не би можел да си го дозволам без помош на македонските банки.

Со еден збор, без банките, општеството би било многу сурово, единствено успешни би биле тие што наследиле капитал од мама и тате, сите други би биле вечно во сиромаштија и беда и на дното на општеството, ќе сме можеле да уживаме во животот само на стари години кога не знам колку ќе има корист и ужиивање да шеташ по светот и да возиш коли и станови кога веќе си за во старечки дом и целиот се распаѓаш и физички и ментално…

Затоа имам голем респек ти благодарност спрема македонските банки како институции кои ги сметам за корисни за едно општество. Овие денови се шири паника дека банките се некои злобни алчни дерокожи кои го дерат народот и билдаат куп пари, еве 10 причини зошто не се согласувам со таа левичарска фаталистичка мантра.

1. Високите профити на банките гарантираат високи и редовни плати на вработените, атракција на квалитетен и способен кадар во банките па услугата ќе биде секогаш задоволителна и на високо ниво од секој аспект. Исто така со тие пари ќе се вложува во нови експозитури, нови банкомати, убави ентериери, клима уреди, затоплени филијали, повеќе шалтери за да нема редици, нов мебел значи пријатна услуга за нас клиентите итн итн…

2. Високите профити на банките се гаранција дека банките се стабилни дека ќе имаат добри резерви за да нудат нови и нови кредити со што помали камари и провизии, значи подобро за нас клиентите кои имаме потреба од тие кредити…

3. Високите профити се гаранција дека економијата е добра дека на време се враќаат кредитите дека нема банкроти нема стечаи значи сите си ги враќаме кредитите на време што е добра вест…

4. Високите профити се можност банките да си дозволат по ризични пласмани на кредити на бизнис идеи и старт апи што тешко би се случувало во време на криза кога банките се борат за опстанок каков што имавме пред 10 и 20 години…

5.Високите профити значат и високи дивиденди за акционерите па со среќни акционери и добри дивиденди тие ќе ги инвестираат парите во нови компании кои ќе понудат акции на берзата но и би учествувале во нови понуди на акции на самите банки ако имаат потреба од капитал за иден развој на банката…

Исто така треба да се знае дека банките немаат монопол, имаме над 10 банки во земјава, никој не ги тера луѓето да мора да земаат кредити или пак да одат баш во одредена банка, има банки што работат со загуба со години, значи луѓето имаат избор, тоа што одбрале да одат во 3-4 најпрофитабилни банки без оглед на големината на банката е затоа што одлучиле дека тие банки нудат најдобри банкарски производи и сервиси, најдобри филијали и најуслужливи вработени итн итн…

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime sites That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

AnimeFreak Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

My Hero Academia Season 4 Episode 20

AnimeFreak Attack on Titan Final Season

AnimeFreak Tokyo Ghoul

tải go88