27.8 C
Скопје
14/07/2024 22:01
МАКТЕЛ

Категорија : Европа

SliderЕвропа

ЗАПЛИВА ВО СЕНА ЗА ДА ДОКАЖЕ ДЕКА Е ЧИСТА Француска министерка тврди дека олимпискиот пливачки тријатлон може да почне

Sase Ivanovski
Пливањето во Сена е забрането во 1923 година поради загадување, иако француските политичари ветија дека ќе ја исчистат. Поранешниот градоначалник на Париз, а подоцна и...
SliderЕвропа

Италијанската полиција ослободи 33 индиски земјоделски работници од ропство

Sase Ivanovski
Италијанската полиција денеска ослободи 33 Индијци кои работеле на фарма во северната провинција Верона во услови слични на ропство, при што се запленети половина милион...
SliderЕвропа

Неверемето со град предивика поплави и сообраќаен хаос во Баварија

Sase Ivanovski
Големото невреме со град што ја погоди синоќа јужната германска покраина Баварија предизвика поплави, сообраќаен хаос и блокада на патиштата поради паднати дрва, јави ДПА....
SliderЕвропа

Жесток отпор на германскиот план за имигранти:„Тоа е шлаканица за секој што плаќа данок“

Sase Ivanovski
Предлогот на германската влада странските експерти кои доаѓаат да работат во Германија привремено да се ослободат од плаќање данок на доход, се соочува со жесток...
SliderЕвропа

Фицо: Членството на Украина во НАТО е гаранција за Трета светска војна

Sase Ivanovski
Влезот на Украина во НАТО би предизвикал глобален конфликт. Ова денеска го изјави словачкиот премиер Роберт Фицо. „Ги разбирам желбите на Украина, таа е суверена...
SliderЕвропа

Левицата во Франција поделена околу новиот премиер на земјата

Sase Ivanovski
Левичарскиот коалициски блок „Новиот народен фронт“, кој победи на предвремените парламентарни избори во Франција, е поделен околу прашањето кој треба да биде новиот премиер на...
SliderЕвропа

Унгарците ја откажаа средбата меѓу Сијарто и Бербок, Германија изненадена

Sase Ivanovski
Унгарија ја откажа средбата на министерот за надворешни работи Петар Сијарто со шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, закажана за понеделник во Будимпешта поради технички,...
SliderЕвропа

Украинско МНР: Посетата на Орбан на Москва не беше координирана со Украина

Sase Ivanovski
Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека посетата на Орбан на Москва, која уследи по неговото патување во Киев претходно оваа недела, не била координирана...