СДСМ СКОПЈЕ КОНТРА АРСОВСКА: НИЕ ИНВЕСТИРАМЕ ВО ИДНИНАТА НА МЛАДИТЕ, А НЕ ВО ЛУКСУЗНИ КАНЦЕЛАРИИ КАКО ТИЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА НА ВМРО-ДПМНЕ
СДСМ СКОПЈЕ КОНТРА АРСОВСКА: НИЕ ИНВЕСТИРАМЕ ВО ИДНИНАТА НА МЛАДИТЕ, А НЕ ВО ЛУКСУЗНИ КАНЦЕЛАРИИ КАКО ТИЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА НА ВМРО-ДПМНЕ
ПАРТИЈА НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ: ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ, ГИ ПОВИКУВАМЕ НАШИТЕ ЧЛЕНОВИ ДА ГЛАСААТ ЗА КАНДИДАТИТЕ НА СДСМ ВО ОПШТИНИТЕ КАДЕ ИМА ВТОР КРУГ
ПАРТИЈА НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ: ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ, ГИ ПОВИКУВАМЕ НАШИТЕ ЧЛЕНОВИ ДА ГЛАСААТ ЗА КАНДИДАТИТЕ НА СДСМ ВО ОПШТИНИТЕ КАДЕ ИМА ВТОР КРУГ
Илиевски до Димитриевски: Зошто зборувате надворешна политика, а не зборувате за градинките, улиците, канализациите кои не ги изградивте?
Илиевски до Димитриевски: Зошто зборувате надворешна политика, а не зборувате за градинките, улиците, канализациите кои не ги изградивте?
ЉУПЧО ПОПЕВСКИ ПОПЕ - ДА ПОБЕДИ КАНДИДАТ НА ВМРО ДПМНЕ ПОСЛЕ ПРОЕКТОТ 2014-ТА Е АПСУРД НА АПСУРДИТЕ!
ЉУПЧО ПОПЕВСКИ ПОПЕ - ДА ПОБЕДИ КАНДИДАТ НА ВМРО ДПМНЕ ПОСЛЕ ПРОЕКТОТ 2014-ТА Е АПСУРД НА АПСУРДИТЕ!
ПРОФЕСОРКА МИРЈАНА МАЛЕСКА: ПЕТРЕ ЗАСЛУЖУВА ДА ПОБЕДИ ВО ВТОР КРУГ
ПРОФЕСОРКА МИРЈАНА МАЛЕСКА: ПЕТРЕ ЗАСЛУЖУВА ДА ПОБЕДИ ВО ВТОР КРУГ
Кондовски: Граѓаните заслужуваат прецизни информации, проекти, идеи!
Кондовски: Граѓаните заслужуваат прецизни информации, проекти, идеи!
Морачанин: Ана Петровска имаше намера да го дискредитира ДОМ како партија и не ѝ успеа
Морачанин: Ана Петровска имаше намера да го дискредитира ДОМ како партија и не ѝ успеа
Ахмети лобира за Петре Шилегов!
Ахмети лобира за Петре Шилегов!

ЕДНО Е ПОЛУПИСМЕН СПОРТСКИ КОМЕНТАТОР ВО НАПАД НА ЕУФОРИЈА ДА ТВРДИ ДЕКА СМЕ ЈА ОПИСМЕНИЛЕ ЕВРОПА, ДРУГО Е ТОА ДА Е ДРЖАВНА ПОЛИТИКА ЗА ПЕРЕЊЕ МОЗОК НА НАРОДНИ МАСИ ЗА ПОЗАДИ ГРБ ДА СЕ ПЉАЧКААТ НАРОДНИТЕ ПАРИ

Едно време Србите велеа во 90-тите дека се небески народ и први почнале да јадат со виљушка, па дури тоа беше и ставено во култниот филм ЛЕПА СЕЛА ЛЕПО ГОРЕ со ликот кој имаше надимак Виљушка, си носеше околу врат јаже со закачена виљушка и тој мит за Србите како небески народ го раскажуваше на сите странски репортери.

Линк до таа легендарна сцена, овде.

Баш во тие 90-ти кога Србите за себе раскажуваа дека се небески народ, на спортски план беа први речиси во секој спорт, со Црвена Звезда станаа светски фудбалски шампиони, баш во тој период во НБА царуваа Владе Дивац и Стојаковиќ, во Реал Мадрид, Јувентус и Милан дар мар правеа Савичевиќ, Југовиќ, Мијатовиќ и редица други врвни фудбалери и сето тоа придонесе за дрогирање на Србите кои паднаа во невиден занес….

И што се случи потоа од тој занес сите знаеме, крв до колена на цел балкан, Србија потоа ги изгуби сите свои територии во Хрватска, Косово за малце се спасија и во Босна…

И ние во Груевизмот патевме од таков занес, тврдевме дека сме некакви МАКЕДОНОИДИ демек прва бела раса од која настанал човекот, потоа се тврдеше за некаков Камен од Розета, некаква ЗЕТА империја пред 400 000 години кога уште човекот бил мајмун?!?!?!

Секакви будалаштини имаше во Груевизмот со тоа се переше умот на Македонците, се креваше митот за ГОЦЕВАТА РАСА надмоќна од сите, додека народот се убедуваше да јаде корења но елитата купуваше плацеви на Водно а партијата се вдоми во луксузен бел дворец и стана најбогата партија во Европа.

Сега е поинаку. Едно е полуписмен спортски коментатор кој цел живот го поминал пратејќи со очи топка како се тркала по зелена ливада во еуфорија да тврди дека сме ја описмениле Европа, отколку тоа да биде државна политика со која власта ќе сака да го замајува народот за позади грб да го краде. Замислете колку е тоа апсурдно тврдење, континентот на Да Винчи, Микеланџело, Ниче, Гете, Шекспир, Амадеус, Виктор Иго, Бетовен, итн итн, ние сме ја описмениле сироти за греота Македонци кои едвај благодарение на сплет на околности некако сме успеале да не ја доживееме судбината на Курдите и последни ама барем успеавме да создадеме држава дури 1945-та… Да не беше трагично ќе беше смешно, но спортските коментатори се плиткии и полуписмени, инаку да не беа такви ќе беа некакви научници, инженери а не платени врекала кои урлаат за тоа како се тркала бела топка по зелена трева…

Многу е битно светот да не цени и респектира. За тоа треба да сме скромни и реални. Не треба да летаме во облаците за светот да ни се смее како што ни се смеат за Скопје 2014-та… Лесно е да си шарлатан, но тешко на држава во која шарлатаните се мнозинство…

loading...

Website https://animepahe.cc: Watch Urda animepahe Episode Full free anime

Website https://animeflix.nl: Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? II animeflix Episode 12 attack on titan animeflix

TwistMoe: Kuroko's Basketball 2 (Dub) anime episode 25 online free at https://twistmoe.net watch anime

Website https://animekisa.in: Watch Futari wa Precure: Splash☆Star Movie - Tick Tack Kiki Ippatsu! animekisa Episode Full anime sites

Animeflixnl webflow: https://animeflixnl.webflow.io/

Pozible: https://www.pozible.com/profile/flix-anime