ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРИЛЕП, КОЈ САМИОТ Е ЛЕКАР И ВОЛОНТИРАШЕ ВО КОВИД ЦЕНТАРОТ ВО ПРИЛЕП, ОБЈАВИ ДЕКА Е ПОЗИТИВЕН НА КОРОНА ТЕСТ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРИЛЕП, КОЈ САМИОТ Е ЛЕКАР И ВОЛОНТИРАШЕ ВО КОВИД ЦЕНТАРОТ ВО ПРИЛЕП, ОБЈАВИ ДЕКА Е ПОЗИТИВЕН НА КОРОНА ТЕСТ
БРАВО - ДЕЛЕГАЦИИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА СЕ СРЕТНАА КАЈ МАРКОВА НОГА, РЕСЕН КАДЕ ТРЕБА ДА СЕ ОТВОРИ НОВ ГРАНИЧЕН ПРЕМИН
БРАВО - ДЕЛЕГАЦИИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА СЕ СРЕТНАА КАЈ МАРКОВА НОГА, РЕСЕН КАДЕ ТРЕБА ДА СЕ ОТВОРИ НОВ ГРАНИЧЕН ПРЕМИН
МИТКО ЈАНЧЕВ: АКО ВМРО ДПМНЕ НЕ МЕ КАНДИДИРА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КАВАДАРЦИ, САМ ЌЕ СЕ КАНДИДИРАМ КАКО НЕЗАВИСЕН И ЌЕ ПОБЕДАМ!
МИТКО ЈАНЧЕВ: АКО ВМРО ДПМНЕ НЕ МЕ КАНДИДИРА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КАВАДАРЦИ, САМ ЌЕ СЕ КАНДИДИРАМ КАКО НЕЗАВИСЕН И ЌЕ ПОБЕДАМ!
МИТКО ЈАНЧЕВ: ГРУЕВСКИ БЕШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМИСТ И ИМАШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМСКИ ТИМ ОД ЗАЕВ И ПОДОБРО ЈА УНАПРЕДУВАШЕ ЕКОНОМИЈАТА ВО ЗЕМЈАТА!
МИТКО ЈАНЧЕВ: ГРУЕВСКИ БЕШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМИСТ И ИМАШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМСКИ ТИМ ОД ЗАЕВ И ПОДОБРО ЈА УНАПРЕДУВАШЕ ЕКОНОМИЈАТА ВО ЗЕМЈАТА!
БОМБА НА МИТКО ЈАНЧЕВ: МИЦКОВСКИ Е НЕСПОСОБЕН ДА ВОДИ ТРАФИКА НЕ ПА ГОЛЕМА ПАРТИЈА, АКО ВИДИТЕ ТОЈ ВОДИ ВОЈНА СО ПОЛА ОПОЗИЦИЈА, ЗНАЧИ ПЛУКА ПО ПОЛА ВМРО, ЛЕВИЦА, БОКОТИРАМ, БАЧЕВ, ОН СО СИТЕ ВОДИ ВОЈНА!
БОМБА НА МИТКО ЈАНЧЕВ: МИЦКОВСКИ Е НЕСПОСОБЕН ДА ВОДИ ТРАФИКА НЕ ПА ГОЛЕМА ПАРТИЈА, АКО ВИДИТЕ ТОЈ ВОДИ ВОЈНА СО ПОЛА ОПОЗИЦИЈА, ЗНАЧИ ПЛУКА ПО ПОЛА ВМРО, ЛЕВИЦА, БОКОТИРАМ, БАЧЕВ, ОН СО СИТЕ ВОДИ ВОЈНА!
СПАСОВСКИ: СВЕСНИ СМЕ ДЕКА ЌЕ ИЗГУБИМЕ ДЕЛ ГЛАСАЧИ ЗА ОВОЈ ПРОПУСТ СО МИЈАЛКОВ ИАКО МОЖЕБИ ВИНАТА Е ВО СУДОТ ИЛИ ОЈО, НО САМО НИЕ ОДИМЕ НА ИЗБОРИ, СЕПАК МНОГУ ПОЛОШО ЌЕ БЕШЕ АКО НЕ УСПЕАВМЕ ДА ГО ВРАТИМЕ ТОЛКУ БРГУ, МИСЛАМ СЕКА ШТЕТАТА Е САНИРАНА ВО ОДРЕДЕНА МЕРА!
СПАСОВСКИ: СВЕСНИ СМЕ ДЕКА ЌЕ ИЗГУБИМЕ ДЕЛ ГЛАСАЧИ ЗА ОВОЈ ПРОПУСТ СО МИЈАЛКОВ ИАКО МОЖЕБИ ВИНАТА Е ВО СУДОТ ИЛИ ОЈО, НО САМО НИЕ ОДИМЕ НА ИЗБОРИ, СЕПАК МНОГУ ПОЛОШО ЌЕ БЕШЕ АКО НЕ УСПЕАВМЕ ДА ГО ВРАТИМЕ ТОЛКУ БРГУ, МИСЛАМ СЕКА ШТЕТАТА Е САНИРАНА ВО ОДРЕДЕНА МЕРА!
СПАСОВСКИ БОМБАРДИРАШЕ ВО УТРИНСКИ БРИФИНГ: АКО НЕ СЕ ПРЕДАДЕШЕ, МИЈАЛКОВ ЌЕ БЕШЕ УАПСЕН ЗА 2 ДО 3 ЧАСА ЗАТОА ШТО ИМАВМЕ ЛИСТА НА МОЖНИ ЛОКАЦИИ ВО СКОПЈЕ КАДЕ СЕ КРИЕ!
СПАСОВСКИ БОМБАРДИРАШЕ ВО УТРИНСКИ БРИФИНГ: АКО НЕ СЕ ПРЕДАДЕШЕ, МИЈАЛКОВ ЌЕ БЕШЕ УАПСЕН ЗА 2 ДО 3 ЧАСА ЗАТОА ШТО ИМАВМЕ ЛИСТА НА МОЖНИ ЛОКАЦИИ ВО СКОПЈЕ КАДЕ СЕ КРИЕ!
СПАСОВСКИ: ТОЧНО Е ДЕКА ПРЕМИЕРОТ ОВИЕ ДВА ДЕНА БЕШЕ МНОГУ НЕРВОЗЕН И НА СОСТАНОЦИТЕ ИМАШЕ ПОВИШЕН ТОН, АМА ТОА Е И НОРМАЛНО ВО ВАКВИ МОМЕНТИ КОГА ЦЕЛАТА ЈАВНОСТ БЕШЕ ИСТО ТАКА ГНЕВНА
СПАСОВСКИ: ТОЧНО Е ДЕКА ПРЕМИЕРОТ ОВИЕ ДВА ДЕНА БЕШЕ МНОГУ НЕРВОЗЕН И НА СОСТАНОЦИТЕ ИМАШЕ ПОВИШЕН ТОН, АМА ТОА Е И НОРМАЛНО ВО ВАКВИ МОМЕНТИ КОГА ЦЕЛАТА ЈАВНОСТ БЕШЕ ИСТО ТАКА ГНЕВНА

ЕДНО Е ПОЛУПИСМЕН СПОРТСКИ КОМЕНТАТОР ВО НАПАД НА ЕУФОРИЈА ДА ТВРДИ ДЕКА СМЕ ЈА ОПИСМЕНИЛЕ ЕВРОПА, ДРУГО Е ТОА ДА Е ДРЖАВНА ПОЛИТИКА ЗА ПЕРЕЊЕ МОЗОК НА НАРОДНИ МАСИ ЗА ПОЗАДИ ГРБ ДА СЕ ПЉАЧКААТ НАРОДНИТЕ ПАРИ

Едно време Србите велеа во 90-тите дека се небески народ и први почнале да јадат со виљушка, па дури тоа беше и ставено во култниот филм ЛЕПА СЕЛА ЛЕПО ГОРЕ со ликот кој имаше надимак Виљушка, си носеше околу врат јаже со закачена виљушка и тој мит за Србите како небески народ го раскажуваше на сите странски репортери.

Линк до таа легендарна сцена, овде.

Баш во тие 90-ти кога Србите за себе раскажуваа дека се небески народ, на спортски план беа први речиси во секој спорт, со Црвена Звезда станаа светски фудбалски шампиони, баш во тој период во НБА царуваа Владе Дивац и Стојаковиќ, во Реал Мадрид, Јувентус и Милан дар мар правеа Савичевиќ, Југовиќ, Мијатовиќ и редица други врвни фудбалери и сето тоа придонесе за дрогирање на Србите кои паднаа во невиден занес….

И што се случи потоа од тој занес сите знаеме, крв до колена на цел балкан, Србија потоа ги изгуби сите свои територии во Хрватска, Косово за малце се спасија и во Босна…

И ние во Груевизмот патевме од таков занес, тврдевме дека сме некакви МАКЕДОНОИДИ демек прва бела раса од која настанал човекот, потоа се тврдеше за некаков Камен од Розета, некаква ЗЕТА империја пред 400 000 години кога уште човекот бил мајмун?!?!?!

Секакви будалаштини имаше во Груевизмот со тоа се переше умот на Македонците, се креваше митот за ГОЦЕВАТА РАСА надмоќна од сите, додека народот се убедуваше да јаде корења но елитата купуваше плацеви на Водно а партијата се вдоми во луксузен бел дворец и стана најбогата партија во Европа.

Сега е поинаку. Едно е полуписмен спортски коментатор кој цел живот го поминал пратејќи со очи топка како се тркала по зелена ливада во еуфорија да тврди дека сме ја описмениле Европа, отколку тоа да биде државна политика со која власта ќе сака да го замајува народот за позади грб да го краде. Замислете колку е тоа апсурдно тврдење, континентот на Да Винчи, Микеланџело, Ниче, Гете, Шекспир, Амадеус, Виктор Иго, Бетовен, итн итн, ние сме ја описмениле сироти за греота Македонци кои едвај благодарение на сплет на околности некако сме успеале да не ја доживееме судбината на Курдите и последни ама барем успеавме да создадеме држава дури 1945-та… Да не беше трагично ќе беше смешно, но спортските коментатори се плиткии и полуписмени, инаку да не беа такви ќе беа некакви научници, инженери а не платени врекала кои урлаат за тоа како се тркала бела топка по зелена трева…

Многу е битно светот да не цени и респектира. За тоа треба да сме скромни и реални. Не треба да летаме во облаците за светот да ни се смее како што ни се смеат за Скопје 2014-та… Лесно е да си шарлатан, но тешко на држава во која шарлатаните се мнозинство…

loading...