Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

ГРЕШНАТА МИСЛА СО КОЈА СЕ ЛАЖАТ СЕБЕСИ ГЛАСАЧИТЕ НА ВМРО И ЛЕВИЦА

Пишува: Саше Ивановски Политико

Многу ми се интересни гласачите на Левица и ВМРО ДПМНЕ, имаат луѓето една интересна мисла во себе која е неверојатно погрешна…

Они мислат дека со тоа што они на гласање ќе си ги испразнат своите ниски страсти кон Грција кон Албанците кон Бугарите дека тоа ќе има само некое значење што нема да ги тангира нив, дека они утре пак ќе си работат на државно, пак ќе си земаат пензии и социјално, дека платите ќе им растат, дека државата ќе биде мирна и стабилна, дека воздиухот ќе биде се помалку загаден, ќе има се подобар живот во земјава пред се автопати болници паркови, се абе се, само што оние ете се испразниле во гласачката кутија, демократски СЕ ПОСРАЛЕ ВО НЕА, но тој смрад и таа фекалија нема да им влијае ЛОШО на животот, напротив, се добро ќе ОСТАНЕ само плус ќе им го начукаме на Грците, Албанците, Бугарите, цел запад…

Они не разбираат дека со своите гласање ја туркаат СВОЈАТА земја кон амбис, дека без ЕУ, без НАТО во земјава ќе се врати она што беше во 2001-ва, конфликт, бомби, војна, избеглици, рушење, хаос, финансиска нестабилност и можен крах на пензиски и здравствен систем, банкрот на државата и економијата, ќе јадеме зебри и бафала во ЗОО во Скопје како што ѕтоа се има случено во Аргентина и Бразил при последниот банкрот таму во 1998 односно 2008-ма каде народот загладен почна да јаде мачки и кучиња па ги изедоа и животните во тамошните зоолошки градини во главните градови..

Овие луѓе не разбираат дека ЕУ ќе го укине безвизниот режим нема веќе шетање низ Европа, ќе почнат да тонат платите, ќе има страшна инфлација како онаа во 90-тите, ќе се поремети трговијата и инвестициите, дека ќе има страшна неработица како онаа во 90-тите, дека земјава ќе се врати во темини, неизвесност, страв како во 2001-ва, како овие луѓе тоа не го разбираат?

Они се толку прости што мислат дека платите, парите, производите на рафтовите, се тоа е од бога дадено како воздухот или сонцето што свети и дека политиката, мирот, нато еу, соседи, војна конфликт нема никакво влијание врз плати пензии социјално цени струја вода безбедност, дека двете се ТОТАЛНО ИЗОЛИРАНИ ТЕМИ!?!?!

Дека тие самите или пак ако се работи за жени гласачи – нивните мажи и синови и таткоци и браќа ќе мора да одат на фронт да гинат како во 2001-ва, наместо свадби ќе има погреби, ќе има стотици инвалиди од таков евентуален конфликт со Албнанците кои ќе прогласат независност на западна Македонија затоа што нема да сакаат да жмијат бесконечно надвор од ЕУ и НАТО од каде ќе бидеме исфрлени на инсистирање на Грција затоа што Преспанскиот нема да се почитува во целост или ќе биде укинат…

Ќе изгубат плати, децата ќе им бидат нападнати по автобуси или во масовни тепачки како на Кале, земјата значи од благ напредок ќе потоне во амбис, како ова не го разбираат? Они мислат ќе им покажеш среден прст на ЕУ, НАТО, Грција, Албанци, Бугарија и се ќе си биде по старо?!?!

Не е ова филм бе дечки па ќе дојде крајот ќе го изгасиш лаптопот и ќе си одиш на работа, на шетање како ништо од сето тоа нема да ви влијае на квалитетот на живот, колку пари имате, каква кола возите, каков стан имате, колку сте здрави, среќни, безбедни, како тоа не го разбирате бе луѓе?!

Дерка иселувањето кое и онака е големо ќе се мултиплицира до ниво како овие Сиријци кои ги гледаме секој ден како групно цели градови и села одат кон Запад да бараат корка леп и спас од бомби и убивања?!?!

Како бе не разбирате дека гласњето не е мочање у грмушка па закопчај тоа патентот и свиркај си, ова е давање насока како ќе изгледаат нашите животи, сите тие одлуки влијаат и на фабрики и на извоз и на стабилност на денар и на цени и на буџет и на пензии и на болници и на градинки како бе луѓе не ви е јасно ви се чудам на паметот?!?!

Водени од некакви омрази, инат, бес, гнев сами себе се саботирате си пукате во нога себе и на своите блиски, како не ви текнува ало луѓе чукнете ја главата?!

Да и ние ќе патиме покрај вас што не мислиме и гласаме како вас, ама и вие бе ќе страдате што мислите вас куршумот нема да ве пробие, гладот и стравот и неизвесноста вас нема да ве погоди, вие што сте некакви супер луѓе ли сте или фанатици маченици лудаци, што сте вие?!

Па дури и да сте многу богати со акции во јаки фирми, штедни влогови во банки, дома заштедено злато, неколку стана, што мислите вас нема да ве погоди евентуална криза и конфликт? Па што ќе ви се парите ако ви загине некој во фамилија, што ќе ви се денарите ако банките отидат во стечај, ако денарот изгуби вредност, што ќе ви е златото и еврата ако продавниците се празни, ако границите се затворени, мислите ли дека ќе се спасите, ако становите и куќите ви ги погодат гранати или ви ги запалат или останат без парно без струја во едни такви црни сценарија кон кои не носи ВМРО, што ќе ви е сето тоа, или ако имате фабрика или ниви каде на кого ќе ги продадете вашите производи, зошто бе мислите дека сте неуништиви и можете да гласате за кого ќе ви текне на таквото, мислите дека вас ништо не ве допира дека сте недопирливи па макар на власт дошла АЛ КАЕДА, ИСИС?!

loading...

go88 ơ my sunwin - go88 kết quả go88

tải sunwin 2022