ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
СУДОТ МУ ЗАПЛЕНИ МИЛИОНИ ЕВРА НА ГРУЈО - Да му се конфискуваат плацевите на Водно, два стана, градежно земјиште во Центар и две градежни парцели во Крушево, бара обвинителството
СУДОТ МУ ЗАПЛЕНИ МИЛИОНИ ЕВРА НА ГРУЈО - Да му се конфискуваат плацевите на Водно, два стана, градежно земјиште во Центар и две градежни парцели во Крушево, бара обвинителството
(ВИДЕО) КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, МОМИРОВСКИ ОД АЛФА МУ ИЗМИСЛИ СКАНДАЛ НА МАРИЧИЌ ВО ТУРЦИЈА, ОД ПРАВДА ДЕМАНТИРААТ - ЧИСТА БЕСРАМНА ЛАГА!
(ВИДЕО) КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, МОМИРОВСКИ ОД АЛФА МУ ИЗМИСЛИ СКАНДАЛ НА МАРИЧИЌ ВО ТУРЦИЈА, ОД ПРАВДА ДЕМАНТИРААТ - ЧИСТА БЕСРАМНА ЛАГА!
МАФИЈАТА ПРЕД КОЛАПС: Обвинителството поднесе обвинение за „Плацовите на Водно“, бара и нов притвор за Камчев
МАФИЈАТА ПРЕД КОЛАПС: Обвинителството поднесе обвинение за „Плацовите на Водно“, бара и нов притвор за Камчев
Од 69-тата седница на Владата: Се формира комитет за продлабочување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција
Од 69-тата седница на Владата: Се формира комитет за продлабочување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција
ФИЛИПЧЕ НА ДЕНОТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ: ДОСЕГА ТРИ ПАТИ ГИ ЗГОЛЕМИВМЕ ПЛАТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ КАДАР!
ФИЛИПЧЕ НА ДЕНОТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ: ДОСЕГА ТРИ ПАТИ ГИ ЗГОЛЕМИВМЕ ПЛАТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ КАДАР!
БЕКТЕШИ: СИТЕ ФИРМИ КОИ ЌЕ ГО ЗГОЛЕМАТ БРОЈОТ НА ВРАБОТЕНИ ОВАА ГОДИНА МАКАР ЗА 1 ВРАБОТЕН НЕМА ДА ИМААТ ОБВРСКА ДА ГИ ВРАЌААТ ПАРИТЕ КОИ ИМ ГИ ДАВАМЕ КАКО СУБВЕНЦИЈА!
БЕКТЕШИ: СИТЕ ФИРМИ КОИ ЌЕ ГО ЗГОЛЕМАТ БРОЈОТ НА ВРАБОТЕНИ ОВАА ГОДИНА МАКАР ЗА 1 ВРАБОТЕН НЕМА ДА ИМААТ ОБВРСКА ДА ГИ ВРАЌААТ ПАРИТЕ КОИ ИМ ГИ ДАВАМЕ КАКО СУБВЕНЦИЈА!
ВЛАДА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ЌЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРААТ ДИВОГРАДБИ ВО НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ И ЗАШТИТЕНИ ПОДРАЧЈА
ВЛАДА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ЌЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРААТ ДИВОГРАДБИ ВО НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ И ЗАШТИТЕНИ ПОДРАЧЈА

КОЛКУ И ДА ВИ ЗВУЧИ ПАРАДОКСАЛНО, НО ТОА ШТО СМЕ ПАДНАЛЕ 40 МЕСТА НА ИНДЕКСОТ НА КОРУПЦИЈА Е ВСУШНОСТ ДОБРА ВЕСТ!

Како се мери индексот на корупција? Со анкета! Тоа е всушност индекс за процентот за перцепцијата на народот како функционираат институциите во земјава.

Тоа што сега народот вели дека има повеќе корупција е затоа што како прво народот има храброст слободно за зборува и како второ, нема масивна режимска пропаганда која го лаже народот и му го пере мозокот дека живееме во Швајцарија.

Тоа значи дека како прво сме слободна земја каде секој може се да си каже и како второ има слобода на медиумите и независни медиуми.

Е сега за корупцијата. Ако се вратиме назад 5 или 10 години, тогаш никој не смеел да збори на телефонски анкети ако се знае дека сите бевме прислушкувани. Исто така масовно му се переше мозокот на народот дека се води војна против корупцијата и криминалот.

Сега тие две нешта ги нема па народот реално ја кажува вистината. Значи сегашниот процент е оној реалниот, тој пред 5 години бил лажен. Можно е и вистинското ниво на корупција да е намален, но и да не е, тоа е долг процес и за тоа треба време.

Исто така вреди да се земе во предвид и уште една работа, во времето на Грујо, се знаеше кој смее да краде, само со дозвола на Сашо Мијалков и Груевски, дури и во крадењето имаше диктатура! Тоа не значи дека помалце мари се краделе, туку само оделе во еден центар на трупање, а тоа е во партијата и во фамилијата.

Сега тоа го нема, има слобода а со слободата одат и некои неубави нешта. Тоа е, секој си краде за свој ќеф.

Така да, иако оваа вест не е добра, сепак не е толку лоша, има подобрување во некои области, додека борбата со корупцијата ќе оди паралелно со кревањето на стандардот на живеење, растот на платите, растот на вработеноста, промената на навиките и културата која сме ја имале уназад со десетици години каде сите сакаме преку ред сите сакаме да се отарасиме од казните, сите сакаме да се вработиме преку ред итн итн…

Зборот ми е, не брзајте да ја осудите владата, овој податок е повеќе слоен и има и нешто позитивно во него. Сепак до крајот на мандатот ќе треба да се направи силен напор овој индекс да се поправи значително, но имаме 4 години пред нас, тоа е сепак доволно време веќе да имаме резултати и на ова поле.

Саше Ивановски Политико
Уредник на Мактел.мк

loading...

AnimeHeaven dubbed anime: My Hero Academia 2 (Dub) Episode 25

AnimeDao anime websites: JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (https://animedao.nl/m/9Q9) Episode 39