ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

МОЈАТА КОЛУМНА СО КРИТИКА ЗА МЕДИУМИТЕ КОИ ГО ОБЈАВИЈА ЛЕНИН ЈОВАНОВСКИ МОЖЕБИ НЕКОИ УРЕДНИЦИ ЈА СФАТИЈА МНОГУ ТЕШКО И ЛИЧНО, ГИ ЗАМОЛУВАМ ДА ИМААТ ПОВЕЌЕ ДЕМОКРАТСКА СВЕСТ И РАЗБИРАЊЕ ЗА РАЗЛИЧНИ МИСЛЕЊА И КРИТИКИ

Менаџментот на Канал 5 телевизија многу се навредиле од мојата колумна во која ги критикував медиумите кои ја пренесоа изјавата на Ленин Јовановски кој ја бранеше инвазијата на Русија врз Украина.

Во таа колумна го обвинив менаџментот на Канал 5 дека не се на висината на задачата да се менаџира толку моќен медиум, и тоа е мое лично мислење изразено во колумна и првите луѓе на телевизијата би требало да имаат поголема демократска свест за различно мислење и критика не да бидат толку осетливи и да се закануваат со тужби и слично.

На крајот на краиштата не сум јас тој што кажува кој треба да биде газда на медиуми во земјава, си има публика, си има закони си има медиски регулаторни тела.

Ако некој во Канал 5 телевизија се нашол навреден и ептен погоден од мојата колумна им се извинувам немав намера да ги малтретирам, само изразував мислење за одлуката во емисија да се донесе еден лик како Ленин Јовановски вљубеник во Путин во вакви тешки времиња, намерата ми беше сосема друга немав намера да и наштетувам на телвизијата, во таа колумна беше упатена критика кон серија на медиуми, намерата ми беше да се внимава на кого му се дава етерот во вакви тешки времиња, само тоа ми беше намерата.

Не можам да ветам дека и понатаму Канал 5 нема да биде таргет на мои критики, но немам намера да водам хајка ниту против телевизијата нити против Стојменови, но моите критики кон Канал 5 телевизија ако ги има од време на време не се кон вработените на телевизијата, туку само кон менаџментот односно уредникот, директорот и сопствениците, јас моите колеги обични новинари кои водат емисии или работат во деск или на терен ги почитувам каде и да работат во кој и да биоо медиум, знам дека само следат наредби и упатства и донекаде имам разбирање за обичните новинари и персонал на кој и да било медиум, мојата критика секогаш е кон менаџментот на медиумите затоа што секогаш менаџментот е тој што ја креира културата на однесување во еден медиум.

Саше Ивановски, уредник на Мактел.мк

loading...

free anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

stream anime online My Hero Academia (Dub)

online anime Hunter x Hunter (2011)

ANIMEFLIX Record of Ragnarok

Black Clover Episode 161

ANIMEFLIX To Your Eternity Episode 15