РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПОЛИТИЧКА ДИСКРЕДИТАЦИЈА
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПОЛИТИЧКА ДИСКРЕДИТАЦИЈА

ПРЕМИЕРЕ ЗАЕВ, МИНИСТЕРКЕ ЦАРОВСКА, АПЕЛИРАМ ДО ВАС, НА НАШИТЕ ДЕЦА ИМ ТРЕБА БИЗНИС ЕДУКАЦИЈА, ДА ГИ НАУЧИМЕ ПАРИ ДА ПРАВАТ, КАКО СЕ ПРАВИ ФИРМА, КАКО СЕ ПЛАЌА ДАНОК, КАКО СЕ ДЕЛАТ ПЛАТИ, КАКО СЕ ЦАРИНИ РОБА, КАКО СЕ ОТВОРА ДУЌАН, ПЕКАРА, ФАРМА…

Кога веќе вложуваме како држава толку многу во јавно образование, кога веќе плаќаме толку многу професори, школи, превоз до школи, дај барем децата нека научат нешто од што ќе имаат бенефит.

Да секако дека образованието е бенефит, но сепак дури 70% од тоа што се учи тешко дека децата некогаш ќе го користат во животот.

А обратно, не ги учиме децата за она најважното, како да се прехранат себе и своајата фамилија. Како да прават пари, тоа не ги учиме!

Да знаат како се отвора фирма, како се плаќа данок, како се прави фактура, како се царини роба, како се прави компензација, како се отвора дуќан, ресторан, фарма, работилница…

Кои се основните закони, како се прават договори, каде да се жалиш ако некој те измами, како да направиш профит, како да направиш продукт, или сервис, како да позајмиш пари, како се зема кредит или лизинг итн итн…

Дај овие работи да ги научиме децата, тоа образование злато ќе им вреди и нив но и нас како држава кога ќе имаме млади кои прават пари наместо да денгубат и се гребат од своите родители.

Замислете колку ќе се зголеми продуктивноста на државата ако над 100 000 млади станат од креветот ги баталат видео игрите и соц мрежите и филмовите и почнат да прават бизнис и да прават пари и да плаќаат даноци и да вложуваат и купуваат со заработеното?! Па тоа ќе биде како економска финансиска нуклеарна експлозија во земјава…

Ве молам премиере, употребете го својот авторитет, отворете ја оваа тема за образовна реформа кон практични знаења на младите како се прави ситен, среден и крупен бизнис…

Инаку јавна тајна е дека богати се оние млади кои научиле како се прават пари од своите родители, среќни се тие што ќе се родат во такво бизнис ориентирано семејство кое научило од грешките и е полно со совети како да успееш финансиски во животот, тоа треба нашиот образовен систем да го емулира за сите деца, сите деца да имаат колку толку еднаква шанса да се збогатат и да ги остварат своите соништа и капацитети…

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch animes ANIMEFLIX Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

stream anime online ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season (Dub)

online anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

Redo of Healer Episode 7

ANIMEFLIX JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable