20.8 C
Скопје
22/06/2024 08:56
МАКТЕЛ

  

     

 

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА – нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

      

Откако пред нешто повеќе од еден месец, преку берзанска блок трансакција беа продадени акции за над два милиони евра на хотелиерската компанија „Македонијатурист“, во петокот минатата недела повторно се случи голем акционерски трансфер. Имено, Берзата објави две блок трансакции со акции на „Македонијатурист“, кои исто така се на прилично значајни суми, и тоа првата на близу 717 илјади евра, а втората рамно на 150 илјади евра. Во првата блок трансакција се продадоа 7.167 акции на ова акционерско друштво, по цена од 6.150 денари за акција, со што вкупната вредност на зделката беше 716.700 евра. Додека, пак на втората трансакција поминаа 1.500 акции, по истата цена, што направи овој блок вкупно да тежи 150.000 евра. Не се знае дали се икстите купувач и продавач на двата блока, или станува збор за различни субјекти.

   

Со оглед на фактот што ова акционерско друштво има издадено вкупно 452.247 акции, поминатиот прв блок од 7.167 акциои претставува 1,58 отсто од вкупниот акционерски пакет на хотелиерската компанија. Додека, пак, вториот блок е многу помал акционерски процент. Но, тоа е сепак сериозно акционерско поместување во друштвото кое од поодамна има тројца доминантни акционери во својата сопственичка структура.

 

Ако го погледнеме графиконот на движење на цената на акцијата на „Македонијатурист“, ќе видиме дека таа постојано оди нагоре во последниов период. Последното тргување било на 10 мај оваа година, кога цената доживеала голем раст, и изнесувала 5.900 денари за акција. Со оглед што цената која е постигната за двете блок трансакции, изнесува 6.150 денари за акција, тоа говори дека некој бил навистина заинтересиран да купи акции од „Македонијатурист“, односно му значело силно да ги добие овие количини акции, со оглед што претходно на редовниоот пазар се тргуваше со помали количини, со исклучок на февруари, кога одеднаш поминаа 800 акции.

   

     

А, како што имаше информации Фактор пред еден месец кога помина блок трансакцијата на вкупна вредност од над два милиони евра, всушност, најверојатно македонскиот поп-композитор Григор Копров ги продаде тие акции. Стануваше збор за 20.708 акции во „Македонијатурист“, вредни 2,07 милиони евра, кои претставуваа 4,58 отсто од акциите со право на глас. Тогаш тие акции беа продадени по цена пониска за 1.000 денари од петочната блок трансакција, односно по 5.150 денари за една акција.

Тогаш Фактор објави, а веста од никого не беше демантирана, дека според бројот на акции голема е веројатноста дека своите акции ги продал долгогодишниот акционер Копров, кој, според досега објавувани податоци од годишниот извештај на најголемата хотелиерска компанија, имаше всушност идентичен број акции. Тој долги години наназад беше четврт по големина акционер во „Македонијатурист“.

Најголем акционер во таа компанија Доне Таневски, актулен претседател на Надзорниот одбор на „Македонијатурист“ и нејзин долгогодишен директор тогаш контролираше 19,2 отсто од акциите со право на глас. Втор по големина акционер е Соња Бибановска која исто така беше долгогодишна директорка и сега е акционер што поседува 11,3 отсто од акциите. Трет акционер е задолжителниот пензиски фонд со кој управува „Сава пензиско друштво“, со 8,8 отсто од акциите.

Сега, односно во понеделникот минатата недела, тоа АД ја имаше буквално истата акционерска структура, со тоа што Таневски сега поседува 19,59 отсто од акциите, според последната состојба од ЦДХВ. Но, излегува дека овие тројца најголеми акционери не ги купиле акциите на Копров, бидејќи нивните пакети се речиси идентични како и пред таа трансакција. Што значи, тоа е некој кој претходно немал или имал многу малку акции, па не го надминал лимитот од 5 проценти, до кој акционерите не се видливи за пошироката јавност.

За тоа пак, кој во петокот купи пакет од 1,58 отсто, но и еден помал пакет, ќе мора да го почекаме денешното рефреширање на базата на Централниот депозитар, и повторно, услов ќе биде тој евентуален акционер да го надмине прагот од 5 проценти. Нето добивката на компанијата лани изнесува 1,57 милиони евра што е за 3 пати подобро од претходната година.

    

Најново

(ФОТО) Тревис Скот заврши зад решетки: Раперот предизвикал неред под дејство на алкохол

Sase Ivanovski

Путин од Виетнам: Прашањата со санкциите од трети земји може да се решат

Sase Ivanovski

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Sase Ivanovski

Гутереш повика на нов пристап кон мирот и безбедноста во дигиталниот свет

Sase Ivanovski

Во голем руски напад е оштетена украинска термоцентрала

Sase Ivanovski

ГО ЧУВАШЕ ЧОВЕКОТ ШТО ЈА ПОЧНА КРВАВАТА ВОЈНА МЕЃУ ДВАТА КЛАНА Кој е Драган Рогановиќ, првата жртва на експлозијата во Цетиње?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СП. поткаст: Штетните трендови на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Канцеларијата за човекови права на ОН нотираше 6 израелски напади врз Газа како можни злосторства против човештвото

Sase Ivanovski

Експерти на ОН ги повикаа производителите на оружје да не го снабдуваат Израел

Sase Ivanovski

(Видео) Руските министри избркани од салата за состаноци во Северна Кореја

Sase Ivanovski

Украински војник со митралез собори руски крстосувачки проектил

Sase Ivanovski

ДЗСИ изврши детален надзор во битолската болница каде почина новороденче

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА Чешки туристи настрадаа од заостаната мина, во експлозијата загина дете

Sase Ivanovski

Пресушуваат изворите на Шара, во Тетово пеколно жешко и жедно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Страшен судир на возови во Чиле – има мртви и повредени

Sase Ivanovski

Поранешен општински советник, член на групата Грчец барал да излезе од притвор – Врховен му ја одби жалбата

Sase Ivanovski

Газа: Во потрага по исчезнати членови на семејствата

Sase Ivanovski

Лажните тврдења за менталното здравје на Бајден повторно ги преплавуваат социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Во пожар во фабрика во градот Шид загина 40-годишник

Sase Ivanovski

Купувате од кинески фабрики и ви треба агент за испорака? Ренк Глобал Логистик, ќе jа прими вашата стока и ќе jа испрати заедно на меґународно ниво за вас по воздушен или морски пат

Sase Ivanovski

Дејан Павлевски: Загубите на вода во Македонија се 62-63 проценти

Sase Ivanovski

Станбени и Деловни простори за продажба во “COSMOPOLITAN”.Комплексот е во финална фаза на изградба

Sase Ivanovski

Како да бидете подготвени за зимата на најдобар можен начин? EkoLife пелетите се вашиот одговор!

Sase Ivanovski

Почина прим. д-р Илија Антоновски, еден од основоположниците на современата медицинска биохемија во Македонија

Sase Ivanovski

Најубавото од Македонија на едно место

Sase Ivanovski

Најактуелно и најсмешно стенд ап дуо на македонската сцена, Тино и Атанас, доаѓа во Simple – Wedding & Events

Sase Ivanovski

Американски крузер спаси 68 мигранти, петмина загинаа во бродска несреќа

Sase Ivanovski

Во Индија над 50 степени Целзиусови, загинаа повеќе од 100 луѓе

Sase Ivanovski

Двојно убиство во Славонски Брод – синот ги убил таткото и мајката

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Скапите англиски ѕвезди не успеаја да стигнат до триумф против Данска

Sase Ivanovski

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

Sase Ivanovski

Путин: Се подготвуваме за сите сценарија, верувам дека Западот ќе го замени Зеленски

Sase Ivanovski

Екстремната десница води на предвремените избори во Франција, велат анкетите

Sase Ivanovski

Груевски: Никогаш не мислев дека мораше да го смениме името

Sase Ivanovski

Micasa skopje, ресторанот со најубавиот поглед кон цело Скопје, незаменлив амбиент дополнет со вкусна храна

Sase Ivanovski

Илир Мета се разведува од сопругата по 26 години брак

Sase Ivanovski

Три пријави стигнале до полицијата – Во Скопје и натаму напади од бездомни кучиња

Sase Ivanovski

(ФОКУС ИНТЕРВЈУ) Бајдевски: Да ја вратиме препознатливоста на социјалдемократските политики!

Sase Ivanovski

МВР со детали за сообраќајката во Автокоманда: Две лица се тешко повредени

Sase Ivanovski

Страотни фотографии од сообраќајката кај Солун во која загина жена од Македонија: Смачкан автомобил, разлетани алишта, пожарникари се борат со несреќата

Sase Ivanovski

Асфалтирана улица во Јака, општина Илинден

Sase Ivanovski

Утре бесплатен паркинг во Центар

Sase Ivanovski

Пешевска: Најавата за политичка криза од страна на ДУИ е поради тоа што тие не можат да се помират со фактот дека се опозиција

Sase Ivanovski

Стефковски: Малиот Матео се врати дома жив и здрав!

Sase Ivanovski

Стојкоски: Најстарата улица во Ѓорче добива целосно нов лик

Sase Ivanovski

Гази Баба доделува 3000 денари за секое идно прваче

Sase Ivanovski

Над 400 основци од Гази Баба заминаа на бесплатен летен камп организиран од општината

Sase Ivanovski

Сите 5.600 основци во Кисела Вода ќе добијат нови бесплатни униформи

Sase Ivanovski

Празничен фолклорен фестивал во Илинден – Се играше најголемото интернационално оро

Sase Ivanovski

ЕУ на 25 јуни ќе ги почне пристапните преговори со Украина и Молдавија

Sase Ivanovski

ЗА ПРВ ПАТ БАЈДЕН МУ ВОДИ НА ТРАМП ВО АНКЕТИТЕ, И ТОА НА АНКЕТА НАРАЧАНА ОД ДЕСНИЧАРСКАТА ФОКС ЊУЗ, ТРАМП СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА

Sase Ivanovski

Бојковска: Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе стави посебен акцент на борбата со корупцијата

Sase Ivanovski

Ерменија: Палестина е држава

Sase Ivanovski

Меџити: Нема да играм фудбал со министрите во кабинетот!

Sase Ivanovski

Сообраќајка на патот Прждево -Демир Капија, сообраќајот блокиран и во двата правци

Sase Ivanovski

Запалено возило на скопјанец на кој со закани му барале 80.000 евра

Sase Ivanovski

КИЕЛ Македонија почна со работа во втора фабрика во Тетово

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАНЕЛА ЌЕ НЕ СКРЕНЕ СИТЕ ДОДЕКА НЕ И ЗАВРШИ МАНДАТОТ: Приватните превозници од понеделник со нова најава за протест – не добиле пари од месец јануари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ побара од советниците од ГРОМ да си дадат оставки поради лошите резултати на парламентарните избори

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУБО КАРОВ: Добивме милионска понуда од турска телевизија да се преселиме тројцата од К-15 во Турција со нашите фамилии и да ги правиме скечевите на турски, тоа за жал беше тешко да се изведе и се откажавме

Sase Ivanovski

(ВОДЕО) БУБО КАРОВ: Фирмите се тепаа за да се рекламираат во К-15, од само една емисија правевме по 10 000 евра од реклами

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУБО КАРОВ: Во врвот на популарноста со К-15 правевме до 800 000 евра годишно од реклами и снимање спотови

Sase Ivanovski

Агелер: Нема законска обврска ДУИ да е во влада

Sase Ivanovski

Викендов натпросечно топло, од понеделник краткотраен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

„Европски фронт“ за балансерот: „Вреди“ се слуги на ВМРО-ДПМНЕ и работат на штета на албанските интереси

Sase Ivanovski

Едномесечен притвор за косовски Србин осомничен за напад врз припадници на КФОР во мај 2023-та

Sase Ivanovski

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

Sase Ivanovski

Усвоената листа на производи за спречување нефер трговски практики дополнително ќе ја намали инфлацијата, најавува Бектеши

Sase Ivanovski

Без струја Тирана и уште неколку градови во Албанија, на улиците има хаос поради прекинот на работа на семафорите

Sase Ivanovski

Речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и БиХ

Sase Ivanovski

КЛИМИТЕ ГО РОКНАА СИСТЕМОТ НА ЦЕЛ БАЛКАН: Пет држави на Балканот останаа без струја

Sase Ivanovski

Меџити: Балансерот нема да се укине, но ќе се реформира

Sase Ivanovski

Скопјанка загина во сообраќајка во Грција, а уште три девојки се повредени

Sase Ivanovski

Пренџов: Новата Влада се базира на борба против криминалот и корупцијата, подобрување на економскиот стандард и благосостојба на граѓаните, забрзани евроинтеграции и рамномерен регионален развој

Sase Ivanovski

ПЕСОК ОД САХАРА ГО ПОКРИ ПЕЛИСТЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БИСЛИМОСКИ: ДА СЕ УКИНЕ МРЕЖАРИНАТА БАРААТ ПОЛИТИЧАРИ И ЕКСПЕРТИ КОИ ИМААТ ПО 4-5 СТАНА И ВИКЕНДИЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИТЕЛ: ВОЈНИКОТ КОЈ ПОЧИНА НА КРИВОЛАК ТРЕНИРАЛ ЗА ДА СТАНЕ ДЕЛ ОД ВОЛЦИТЕ, БИЛ НАЈДОБАР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТЕЛМА: НЕКОЛКУ ДЕНА ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕ, КРЕНАР ЛОГА ПОТПИШАЛ 10 КРАТНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА НОТАРСКИТЕ ТАКСИ ЗА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Измените на Законот за Енергетика кои ги предлага ВМРО-ДПМНЕ ќе спречат поскапување на струјата за најголем дел од домаќинствата, ќе работиме на поевтинување после јануари

Sase Ivanovski

ЕХФ го израдува македонскиот шампион: Еурофарм Пелистер и наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите!

Sase Ivanovski
Вчитувам....