7.8 C
Скопје
05/12/2022 19:43
МАКТЕЛ

Трпевска: заедно со локалните самоуправи ги решаваме предизвиците во образованието и работиме на услови за поквалитетна настава

Државниот секретар во Министерството за образование и наука м-р Анета Трпевска, одржа работни состаноци со градоначалниците на општините Валандово и Крушево, на кои се разговараше за процесот на реконструкции и реновирања на училишните објекти во овие општини.

  

– Со раководствата на двете општини покрај за темпото на изведување на градежните зафати, разговаравме и за образовниот процес. Од страна на единиците на локалната самоуправа, бев информирана за предизвиците со кои се соочуваат училиштата во период на економско-енергетска криза. МОН како надлежен орган за спроведување на образовните политики им стои на располагање на сите општини во Северна Македонија за заедничко изнаоѓање на решенија заради контиунирана и квалитетна настава, изјави Трпевска.

 

Трпевска за време на посетата на општина Валандово, изврши увид во текот на реконструкцијата на ПОУ „Гоце Делчев“ во с. Пирава, каде со поддршка на Амбасадата на САД се вршат градежни зафати за подобрување на образованата инфраструктура и обезбедување услови за непречено одвивање на воспитно-образовниот процес.

   

Државниот секретар го посети и ПОУ „Кирил и Методиј“, во с. Пресил, крушевско, каде исто така во тек е реновирање и реконструкција на училишниот објект, со што учениците кои го посетуваат ова училиште ќе добијат современ и енергетски ефикасен објект.

За време на посетата, државниот секретар беше придружуван од претставници на проектот за унапредување на основното образование финансиран од Светска банка и експертскиот тим од Naval Facility Engineering System Command (NAFVAC) договорен орган на Амбасадата на Соединетите Американски Држави.

  

Најново

Дисциплински мерки за четворица затворски полицијаци од Штип

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Рамов: Реализиравме 80 проценти од програмата за капитални комунални проекти во 2022 година

Sase Ivanovski

ЕУ ПЕРСПЕКТИВАТА Е НЕДОВОЛНО ОПИПЛИВА Вака Димитров го оцени европскиот пат на Западен Балкан

Sase Ivanovski

РАСТЕ ДОМАШНОТО ПРОИЗВОДСТВО Ковачевски вели дека снабдувањето со електрична енергија е сигурно и стабилно

Sase Ivanovski

МОМЧЕ СО АУТИЗАМ ЌЕ ПЕЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ТРА ЛА ЛА“ Ние не сме аут, само знаеме понекогаш во себе да се скриеме

Sase Ivanovski

ИМАТЕ МНОГУ РАБОТА Холштајн смета дека патот кон ЕУ зависи од успешното справување со корупцијата

Sase Ivanovski

Димитров оцени дека доаѓа тешка година

Sase Ivanovski

Спасовски- Граѓаните им дадоа мандат да го управуваат градот а не да се караат и да го блокираат

Sase Ivanovski

Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби, вели Спасовски

Sase Ivanovski

Потребно е зголемување на признанијата за женските спортови и за успесите на жените во спортот

Sase Ivanovski

Контраспин: Инсистирањето дека Ковачевски „признал“ тајна коалиција со Арсовска е класичен спин

Sase Ivanovski

АКО САКАШ ДА ГРАДИШ Држава (Голда Меир) – Да се изедначи корупцијата со предавство, а корумпираните со предавници, до седмо колено

Sase Ivanovski

Бесими на билатерален скрининг со ЕУ – Редовниот дијалог со ЕК придонес за насочување на капацитетите кон најприоритетните реформи

Sase Ivanovski

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Sase Ivanovski

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Sase Ivanovski

ЕКСКЛУЗИВНО: ДАЛИ Е ОВА НОВАТА ХАЦИЕНДА НА МИЦКОСКИ НА ВОДНО?!

Sase Ivanovski

ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ СКОПЈЕ ДОДЕКА АРСОВСКА НЕ НИ ПЛАТИ, РЕЧЕ ЛЕНИН ЈОВАНОВСКИ ОД „СЛОБОДА ПРЕВОЗ“

Sase Ivanovski

Како е можно членство во ЕУ според Маричиќ?

Sase Ivanovski

Новата претседателка на Судскиот совет: Не сум била член на СДСМ – Сите ние сме симпатизери на политички партии

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО ДА НАПРАВИТЕ ПЛАН ЗА ЗАШТЕДА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА?

Sase Ivanovski

Царинска управа: Доделено одобрение за ОЕО на најголемиот производител на сувомеснати производи „Пекабеско“

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Сите значајни позиции од кои зависи функционирањето на ЈСП вклучително и генералниот директор се пополнети од луѓе на Ковачевски, тие ја прават набавката за нафта од 27 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Бектеши и директорот на ЕСМ Ковачевски: Ги превземаме сите мерки да нема зголемување на цената на струјата за домаќинствата следната година

Sase Ivanovski

ЊУЈОРК ВО БИТОЛА Битолчани се дружеа со винарите во бруклински амбиент

Sase Ivanovski

„БОЖЈО ЧУДО Е ШТО НЕ БРОИМЕ ЖРТВИ“ Инцидент на стадионот во Аеродром – летале камења, заиграле ножеви

Sase Ivanovski

СТОКМЕНИ 30,8 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГРЕЕЊЕ ДО 1. ФЕВРУАРИ За декември е обезбеден природен гас за сите топлани, вели директорот на ЕСМ

Sase Ivanovski

Спасовски за протестот на приватните превозници: Граѓаните да не бидат заложници!

Sase Ivanovski

Љубица Исмаил за пензионирањето на лекарите: Ова е политичко безумие, колеж на интелектуалци

Sase Ivanovski

По спектакуларниот концерт, ДНК се заблагодари за поддршката

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изјава за медиуми на СДСМ, Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Град Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мавровски: Директорот на битолскиот затвор Крајовски да си поднесе оставка, затворот е во катастрофална состојба

Sase Ivanovski

СДСМ: Советниците и членовите на УО во ЈСП од ВМРО-ДПМНЕ нека му одговорат на Стоилковски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не трпам директори што не плаќале струја.најчесто тоа е неодговорно и раскалашено

Sase Ivanovski

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, како што 11 години ја заглавуваа Македонија

Sase Ivanovski

НЕ ЗАПИРАЈТЕ СО УЧЕЊЕ: Онлајн можете да совладате вештини кои се чекор кон подобро утре

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛСКАТА НЕКСТФЕРМ ЈА ИЗБРА БИТОЛА: Во Македонија ќе се произведува вегански протеин

Sase Ivanovski

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција

Sase Ivanovski

УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ ЗА РАБОТНАТА НЕДЕЛА Сепак, разговорите со Владата треба да продолжат, смета Стопанската комора

Sase Ivanovski

СЕ ЗАКАНИЛЕ ОД АМЕРИКА Спасовски вели дека е тешко да се обезбедат докази за дојавите за бомби

Sase Ivanovski

РУСКОВСКА СО ЗАКАНИ ИЗВЛЕКЛА ЗДРАВСТВЕНИ ПОДАТОЦИ ЗА ОБВИНЕТ? Што содржи кривичната пријава против јавната обвинителка?

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Во посета на Ристо Донев, лице со церебрална парализа и со импресивен ум, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: КОГА ВОЗОВИТЕ ЌЕ СТИВНАТ! Железница ќе остане без струја и без линии, можна е приватизација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ ВО ШТИП: СЕКРЕТАРОТ ВО ОПШТИНАТА, ДЕСНА РАКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈОРДАНОВ, ГРАДИ ДИВОГРАДБА НА ВРВ НА ЗГРАДА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Презентиран предлог Буџетот за земјоделство за 2023, историски најголем буџет со фокус на стабилно и зголемено производство на храна

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Тоа што Скопје е блокирано е заради тендерите на Ковачевски и Арсовска, наместо попуст за ЈСП има провизии за луѓе околу тајната коалиција

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖАРЕ „ПУКА КОЗМЕТИКА“ ГОВОРИ ЗА ТЕПАЧКАТА ВО ХЕЛИУМ! – ПОСКАПУВАЊЕТО НА ЏОИНТОТ ЈА РАСИПА МЛАДИНАТА

Sase Ivanovski

Петровска – Ларсон Џеин: Со Шведска во НАТО, евроатлантската област ќе биде посигурна и побезбедна

Sase Ivanovski

Герасимовски: Со здравата и правилна исхрана ги поттикнуваме здравите навики кај децата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски: Одличната соработка и партнерството продолжуваат, вредна германска донација за квалитативно зголемување на капацитетите на граничната полиција

Sase Ivanovski

Ковачевски и Николовски во ОУ „Ј.Х. Песталоци“ по повод реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Царината ги дигитализира тренинзите – виртуелна реалност во обуките на цариниците

Sase Ivanovski

Заврши пријавувањето за субвенциониран студентски оброк

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Трипуновски: Со буџетот за 2023 не се решава проблемот со откупот, народот плаќа храна поскапа и за 50%, а родот на земјоделците скапува на нивите

Sase Ivanovski

БОМБА НА БЕКТЕШИ: ПОРАДИ НЕКАДАРНИ ДИРЕКТОРИ, ПОЛОВИНА ОД УЧИЛИШТАТА И ЈАВНИТЕ ЛОКАЛНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ АПЛИЦИРАЛЕ ЗА СУБВЕНЦИОНИРАНА СТРУЈА, СЕГА ОПШТИНИТЕ ЌЕ ИМААТ МИЛИОНИ ЕВРА ШТЕТА

Sase Ivanovski

Општина Гостивар организираше работилница по повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

Sase Ivanovski

Маја живеела со познат тајкун со цигари, а ја нашле со прострелна рана во куќата во која живееле

Sase Ivanovski

Емили Ратајковски: Сексуалноста варира

Sase Ivanovski

УСТАВНИ ИЗМЕНИ/Халили: Мицкоски нема да може да го издржи меѓународниот притисок

Sase Ivanovski

Ковачевски: За хаосот во Скопје се одговорни ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

Sase Ivanovski

Државата ќе ги покрие долговите за струја кај институциите кои имаат причини за тоа, Ковачевски се чуди како можеле директорите со години да не плаќаат сметки

Sase Ivanovski

Почина поранeшниот пратеник Сашко Костов од Кочани

Sase Ivanovski

Приватните превозници ноќта ќе ја поминат на улица, Арсовска ги игнорира

Sase Ivanovski

Полиција ја чува Арсовска додека превозниците блокираат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА БЕКТЕШИ: ИМА ДОМАЌИНСТВА КОИ ТРОШАТ ПО 30-40 МЕГАВАТИ СТРУЈА МЕСЕЧНО, ТИЕ ЌЕ ПЛАЌААТ БЕРЗАНСКИ ЦЕНИ А НЕ СУБВЕНЦИОНИРАНИ ЦЕНИ

Sase Ivanovski

Еко-свест: Од оваа криза треба да научиме дека е крајно време за енергетска транзиција на државата

Sase Ivanovski

ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА АНКЕ КОЛШТАЈН РАСПАЛИ: ВИНАТА ЗА КОРУПЦИЈАТА Е И КАЈ НАРОДОТ, ТРЕБА ДА СЕ ОДВИКНЕТЕ ОД ТОА ДА ДАВАТЕ МИТО СЕКАДЕ КАДЕ ЌЕ ПОСАКАТЕ НЕШТО ДА ЗАВРШИТЕ

Sase Ivanovski

Фондацијата Фридрих Еберт, во соработка со Амбсадата на Сојузна Република Германија во Северна Македонија, денеска одржуваат конференција на тема „Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“

Sase Ivanovski

Тренчевска: Вложувањето во младите останува во нашиот фокус, креираме политики и мерки со кои ја зголемуваме младинската вработливост

Sase Ivanovski

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Sase Ivanovski

МНР ЌЕ ПОМОГНЕ ВО ТРАНСПОРТОТ НА ТЕЛОТО НА ПОЧИНАТАТА ИНФЛУЕНСЕРКА МАЈА ОД ЈУЖНА АФРИКА ДО ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

По 30-годишно постоење и работа во Северна Македонија, Фондациите Отворено општество го менуваат начинот на работа во земјата како дел од пошироката трансформација на глобално ниво

Sase Ivanovski

ПРИВАТНИЦИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ СО БЛОКАДИТЕ Ленин вели дека Скопје не е бавча на Арсовска и таа да ја работи како сака

Tamara Ivanovska

Социјалното претприемништво како алатка за инклузија- одбележан светскиот ден на лица со попреченост

Sase Ivanovski

ДА ВИ СЕ ОСТВАРАТ ПРОГРАМСКИТЕ ОПРЕДЕЛБИ Ковачевски го честиташе изборот на претседател и раководство на ЗНМ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА ХОЛШТАЈН СЕ ОБРАТИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, СЕ ИЗВИНИ НА СКОПЈАНИ ЗА БЛОКИРАНИТЕ УЛИЦИ ПРИ ПОСЕТАТА НА ГЕРМАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ, СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА МВР ЗА ОДЛИЧНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ПОСЕТАТА НА ШТАЈНМАЕР: Имаме огромен респект за македонскиот јазик и култура

Sase Ivanovski

Грковска: Во спортот постојат многу голем број на случаи на родова нееднаквост

Sase Ivanovski

Санкции за пет возила што вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација

Sase Ivanovski

Leave a Comment