(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?

​​Маричиќ со порака до бизнис заедницата максимално да се користат ИПА фондовите

На денешниот координативен онлајн состанок со Секторска работна група за конкурентност и иновациите за програмирање на ИПА, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, побара максимална заложба од сите чинители во рационално насочување на донаторската поддршка во служба на националните приоритети, вклучително и процесот на интеграција во ЕУ во целина, и задолжително учеството на граѓанските организации на состаноците на Секторските работни групи, како добри познавачи на потребите на граѓаните и предизвиците со кои се соочуваат.

Оваа Секторска работна група е многу хоризонтална во својот пристап бидејќи треба да обезбеди и овозможи регулаторна рамка за деловно работење и инвестиции, да помогне во подобрувањето на конкурентноста на претпријатијата преку извоз, диверзификација и интернационализација на бизнисот, а истовремено да одговори на предизвиците за воведување на циркуларната економија, како и да инвестира во истражување, иновации и развој и трансфер на технологија, рече вицепремиерот и Национален ИПА координатор, Маричиќ.

Маричиќ додаде дека поддршката за развојот на приватниот сектор е исто така еден од предводниците на Економскиот и инвестицискиот план и ова е пораката што треба да се пренесе на бизнис заедницата и да се охрабрат да аплицираат за такви средства.

– Од големо значење е нашите компании да можат да учествуваат во програмата и аплицираат за средства кои ќе им служат во подготовка и адаптација за големиот, внатрешен европски пазар, што паралелно ќе доведе до зголемување на нивото на конкурентност, кажа Маричиќ.

loading...

free anime online. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime website AnimeHeaven Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

stream anime online AnimeHeaven Spare Me, Great Lord!

watch anime online AnimeHeaven DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

free anime Hunter x Hunter (2011) (Dub)

anime heaven au My Hero Academia (Dub)